Ustavni sud BiH osporio odluku RS o neprimenjivanju „Inckovog zakona”
Sud se kroz političke odluke obračunava sa RS jer želi da sačini novi ustavni sistem u BiH, kaže Željka Cvijanović
Skupština RS sredinom minule godine odbacila nametnuta rešenja bivšeg protektora
Banjaluka – Ustavni sud BiH stavio je van snage Zakon o neprimenjivanju odluke Valentina Incka o zabrani negiranja genocida. Incko je sredinom minule godine, nakon što je podneo ostavku na mesto supervizora, nametnuo zakon kojim je propisao zatvorske kazne za negiranje genocida. Skupština RS nemalo potom stavila je van snage Inckov zakon i objavila da ga neće primenjivati na teritoriji RS, da bi Ustavni sud BiH juče proglasio nevažećim odredbe republičkog parlamenta u Banjaluci kojima je osporen Inckov zakon.
Potpredsednik Ustavnog suda Mirsad Ćeman rekao je da je Ustavni sud odlučio da sporni zakon prestaje da važi kada odluka bude objavljena u Službenom glasniku BiH. Ustavni sud BiH razmatrao je zahtev sedam delegata Veća naroda RS o oceni ustavnosti ovog zakona.
Predsednica RS Željka Cvijanović izjavila je da je Ustavni sud „nastavio da se politički obračunava jer želi da sačini novi ustavni sistem u BiH donoseći još jednu političku odluku”. „Imamo svoje zakone i donosimo sve što je u našoj nadležnosti u skladu s Ustavom. Tako ćemo raditi, uloga domaćih institucija jeste da kreiraju rešenja, a ne da to rade stranci”, izjavila je Cvijanovićeva i dodala da je Ustavni sud trebalo da proglasi neustavnom intervenciju Incka na Krivični zakon BiH zato što po međunarodnom pravu, ali ni po Dejtonskom sporazumu, nije bio ovlašćen da donosi bilo kakve izmene i dopune zakona niti da ih nameće.
Predsednik Skupštine RS Nedeljko Čubrilović rekao je da je odluka Ustavnog suda još jedan korak ka zaoštravanju političkih prilika u BiH, te da je taj sud odavno instrument samo jedne politike i samo jednog naroda u BiH. Čubrilović je napomenuo da je isti sud pre desetak dana doneo odluku o privremenom stavljanju van snage Zakona o lekovima, a juče odluku o nametnutom „Inckovom zakonu”, saopšteno je iz Skupštine RS.
Potpredsednik Skupštine RS Milan Petković ocenio je da Ustavni sud „donosi odluke u dogovoru s međunarodnom zajednicom i dokazuje da u BiH ne postoji vladavina prava, već da je protektorat”.
„Ustavni sud BiH sve više postaje produžena ruka Kancelarije visokog predstavnika”, istakao je Petković i podsetio da je Šmit nedavno najavljivao odluku Ustavnog suda BiH „kada će zasedati, kakve će odluke donositi i slično”.
Šef kluba SNSD-a u Skupštini RS Igor Žunić rekao je da je sada jasno da je Ustavni sud preuzeo ulogu OHR-a i da je siguran da su i tvorci Dejtonskog sporazuma imali to u planu kad su definisali taj sud.
„Sada pored nelegalnog protektora Šmita imamo Ustavni sud koji donosi isključivo političke odluke, koje obrazlaže smešnim obrazloženjima. Zakon kojim smo poništili nametnutu Inckovu odluku potpuno je u skladu s Ustavom, ali nije u skladu s politikom sile koju deo međunarodne zajednice sprovodi u BiH. Zato je u skladu s voljom građana RS, koji nikakve nametnute zakone neće prihvatiti, niti će ih prihvatiti njihovi izabrani predstavnici”, rekao je Žunić, prenose banjalučki mediji.
Profesor ustavnog prava Siniša Karan rekao je da je Ustavni sud u najmanju ruku mogao da kaže da Ustav BiH, kao ni Aneks 10, ne prepoznaje visokog predstavnika kao zakonodavca i da on ne može da zameni zakonodavna tela.
Zakonom koji je nametnuo Incko mediji su se bavili minulih dana, nakon što je iz Tužilaštva BiH pre neki dan saopšteno da neće biti istrage protiv Radovana Kovačevića, Dodikovog savetnika kog je za negiranje genocida u septembru prošle godine prijavio Ibro Bešlija, tadašnji glavni inspektor Federalne uprave policije. „Postupajući tužilac u predmetu je nakon sagledavanja svih činjenica, kao i saslušanja prijavljene osobe, doneo naredbu o nesprovođenju istrage koja je detaljno obrazložena”, naveli su iz Tužilaštva BiH.
Naime, Kovačević je gostujući na Federalnoj televiziji rekao: „U potpunosti uvažavam i najiskrenije žalim za svim žrtvama zločina koji se dogodio u Srebrenici, jer ni na koji način se ne može porediti sa zločinima genocida kakav se dogodio nad srpskim narodom u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, kakav se dogodio u Jadovnu i na mnogim drugim stratištima, ne može se porediti sa zločinom genocida, odnosno Holokausta, nad jevrejskim narodom, niti genocidom koji je Turska sprovela nad Jermenima”.
Iz Tužilaštvu BiH su potvrdili da je do sada formirano oko 40 predmeta po prijavama za negiranje genocida, ali do sada nije podignuta nijedna optužnica po ovom osnovu.
Politika