KulturaVirtual Magazin

„Zlatni medved” u dve optimističke faze

„Zlatni medved” u dve optimističke faze
Kovid izdanje Berlinskog festivala biće održano onlajn u martu za filmske profesionalce i odabrane kritičare, a u junu uživo za publiku i nagrađene stvaraoce
Svetska pandemija poremetila je i uobičajene navike i čvrstu strukturu prestižnog Berlinskog festivala. Berlinale se neće održati u svom uobičajenom februarskom terminu. Nemačka je još uvek u čvrstom lokdaunu, a pragmatični Nemci su još krajem prošle godine najavili pomeranje datuma festivala, a nedavno i definitivno potvrdili novotariju: 71. Berlinski festival 2021. biće održan u dve faze!

Prva i sasvim realna faza dogodiće se uskoro, od 1. do 5. marta, a podrazumeva onlajn prikazivanje svih odabranih filmova u svim festivalskim programima i to za predstavnike filmske industrije (i učesnike Evropskog filmskog marketa), članove žirija svih takmičarskih programa i znatno sužen broj kritičara i izveštača koje je po pozivu festival akreditovao i tako im omogućio pristup filmovima, uz obavezu poštovanja embarga na objave do određenih datuma. U tu privilegovanu grupu svrstana je i potpisnica ovih redova, kao predstavnik dnevnog lista „Politika”, koji ima veoma dugu tradiciju prisustva na Berlinskom festivalu.

Druga faza održavanja 71. Berlinala optimistički je zakazana uživo za mesec jun (od 9. do 20. juna), pod nazivom „Leto specijal”, i prema najavama podrazumeva prikazivanje filmova u dvoranama širom Berlina. Pred publikom i uz učešće filmskih stvaralaca i protagonista, sa posebnim akcentom na dobitnike nagrada „Zlatni medved” i „Srebrni medved” i sve u martu nagrađene filmove. Fizičko prisustvo predstavnika inostranih medija u ovoj festivalskoj fazi još nije sasvim jasno definisano niti ga festivalski organizatori za sada pominju.

Ono što se ovog trenutka tačno zna jesu naslovi svih filmova odabranih za prikazivanje u zvaničnim takmičarskim i paralelnim programima, a među njima je (u „Panorami”) i srpski film „Kelti” Milice Tomović. U glavnom takmičarskom programu, među onima koji pretenduju za ovogodišnju nagradu „Zlatni medved” za najbolji film, našla su se i filmska dela Gzavijea Buvua, Radu Žudea, Domika Grafa, Rijusuke Hamagučija, Marije Špet (dokumentarni film), Marije Šrader, Hong Sangsua, Joane Hadžitomas i Kalila Žorejge, Selin Skjama, Aleksandra Koberidzea, Bence Fligaufa, Alonsa Ruizpalasiosa, kao i Danijela Brila, slavnog nemačkog glumca koji sada debituje i kao reditelj…

U Glavnom takmičarskom programu nema ni ove godine onih najzvučnijih rediteljskih imena, za koje se nezvanično saznaje da za svetske premijere ipak čekaju Kan 2021. (već je sa tradicionalnog maja pomeren za jul, sa naznakama da bi do novih pomeranja opet moglo doći). Naravno to ne znači da se u ovako komponovanom programu u kojem vidno dominiraju filmovi nemačke i francuske proizvodnje, prema izboru odnedavno novog umetničkog direktora Berlinala Karla Šatrijana, neće pronaći i pravi filmski biseri. O filmskim vrednostima odlučivaće glavni žiri koji je ove godine komponovan od doskorašnjih dobitnika berlinskih „medveda”. Tu su iranski reditelj Muhamed Rasulof („Zlo ne postoji” 2020), Izraelac Nadav Lapid („Sinonimi” 2019), Rumunka Adina Pintilije („Ne dodiruj me” 2018), mađarska rediteljka Ildiko Enjedi („O telu i duši” 2017) Italijan Đanfranko Rosi („Vatra na moru” 2016), i bosanskohercegovačka rediteljka Jasmila Žbanić („Grbavica” 2006).

Od prošle godine novouvedeni paralelni takmičarski program „Susreti”, sada pred tročlani žiri stavlja 12 filmova iz 16 zemalja među kojima su i filmovi Kanađanina Denija Kotea, Egipćanina Samahera Alkadija, Švajcarca Andreasa Fontane, Amerikanca Džima Kamingsa i Grkinje Žakline Lencu. Šatrijan i sada ovim programom najavljuje podršku „novim filmskim glasovima i otvaranje većeg prostora za raznolikost narativnih i dokumentarnih formi”.

Netakmičarski program „Berlinale specijal”, nudi između ostalih i nove zvučne američke i britanske filmove Kevina Mekdonalda („Mauritanac”) sa Džodi Foster, Taharom Rahimom i Benediktom Kamberbačom u glavnim ulogama, Dena Lindzdeja (dokumentarni „Tina”), sa Tinom Tarner i Oprom Vinfri, Natali Morales („Lekcije jezika”), koja svoj film osim kao glumica potpisuje i kao reditelj-debitant…

Film Milice Tomović u Berlinu

Dugometražni igrani prvenac scenaristkinje i rediteljke Milice Tomović („Diplomiranje” i „Tranzicija”), koji je podržan i sredstvima Filmskog centra Srbije, odabran je za prikazivanje u uglednom pratećem programu „Panorama”.

Reč je o porodičnoj drami sa elementima komedije, o duhovitoj priči o nestanku jedne zemlje (radnja je smeštena u 1993. godinu) i gubitku identiteta, što Tomovićeva prikazuje kroz tri različite generacije jedne porodice tokom priprema kostimirane rođendanske zabave za najmlađu (osmogodišnju) kćerku…

Scenario za film pisan je u saradnji sa Tanjom Šljivar, uloge tumače: Dubravka Kovjanić, Stefan Trifunović, Nikola Rakočević, Milica Grujičić, Jelena Đokić, Slaven Došlo, a producent filma je Vladimir Vasiljević.

Politika