IstorijaKulturaVirtual Magazin

U pećini Guatari otkriveni ostaci neandertalca

U pećini Guatari, preistorijskom arheološkom nalazištu, italijanski arheolozi otkrili su ostatke devet neandertalaca, ostatke životinja i biljaka, piše list „Hafington Post”.

Ministar kulture Dario Franceskini ocenio je da je reč o izvanrednom otkriću, koje se po svom značaju može porediti sa pronalaskom ostataka takozvanog Krapinskog čoveka, u Sloveniji.

Pećina Guatari nalazi se u regiji Lacio, blizu obala Tirenskog mora i otkrivena je slučajno pre 80 godina.

Ostala je zatvorena, poput jedne vrste „vremenske kapsule” zbog odrona koji je zatvorio ulaz, a ono što je bilo unutar pećine ostalo je netaknuto, prenosi Tanjug.

Starost pronađenih ostataka osoba i životinja procenjuje se na 60.000 godina.

Važnost otkrića je, navodi list, što omogućava naučnicima da upotpune znanje o evoluciji čoveka od majmuna do humanog bića.

Neandertalac (lat. Homo neanderthalensis, Homo neanderthalensis ili Homo sapiens neanderthalensis) je naziv za poseban tip praistorijskog čoveka koji je naseljavao Evropu i deo Azije od pre oko 400.000 do 40.000 godina. Ime je dobio po dolini reke Neander, kod Diseldorfa u Nemačkoj, gde su pronađeni njegovi ostaci 1856 godine.

Oni su bili viši i snažniji od današnjih ljudi. Imali su veći mozak, ali nisu bili inteligentniji. Imali su snažne vilice i zube, oštru bradu izbačenu napred, nisko iskošeno čelo i izbačene arkade.

Bili su izuzetni lovci, koristili su kremeno koplje, kremenu sekiru i bole. Često su se sklanjali u pećine jer su one imale približnu temperaturu i leti i zimi.

Tanjug/Wiki