PolitikaVirtual Magazin

U Beogradu sastanak Dodika i Vučića

U Beogradu sastanak Dodika i Vučića
U Beogradu će se večeras sastati srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Na pitanje šta očekuje od situacije u BiH, kao i da li će Srbija imati posljedice ako Amerika uvede sankcije Srpskoj, Vučić je rekao da se sankcijama ne rješava nijedan problem.

Dodik je rekao da će Vučića upoznati sa trenutnom političkom situacijom u BiH i Republici Srpskoj, te da ne traži od Vučića podršku u cijelosti, ali očekuje razumijevanje.

Dodik je naglasio da mnogi koji odlučuju o BiH – samo površno gledaju pravo, ustav i međunarodne akte i sa pozicije političke sile pokušavaju da kreiraju odnose.

Odluka Skupštine Republike Srpske da kao prvi u nizu koraka u procesu vraćanja nadležnosti sa Sarajeva na Banjaluku preuzme ingerencije za promet lekova nije se dopala bošnjačkim predstavnicima, koji zbog „rušenja ustavnog poretka” očekuju intervenciju međunarodne zajednice. Skupština RS usvojila je u sredu Zakon o lekovima i medicinskim sredstvima, kojim je propisala tu oblast koju će umesto Agencije za lekove BiH, kontrolisati agencija za lekove RS, koja će biti formirana u skladu s ovim zakonom.

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić najavio je da zbog formiranja agencije za lekove i medicinska sredstva RS razmatra mogućnost podnošenja krivične prijave protiv ministra zdravlja Alena Šeranića. Ministar Šeranić je odgovorio da javno zdravlje ne sme biti u domenu politike i podseća da je zdravstvo ustavna nadležnost Srpske.

„Krivična prijava je postala predmet političkog folklora”, istakao je Šeranić.

Potpredsednik RS Ramiz Salkić (Izetbegovićev SDA), čin Skupštine RS opisuje kao „ugrožavanje mira”. Smatra kako bi izostanak „brze i efikasne reakcije nadležnih institucija i visokog predstavnika dodatno ohrabrio separatiste”.

Visoki predstavnik Kristijan Šmit, čiji legitimitet osporava RS, pozvao je poslanike da ne idu u usvajanje Zakona o lekovima. Kaže da to rešenje predstavlja osporavanje nadležnosti i nesmetanog funkcionisanja Agencije za lekove BiH i navodi da su entiteti dužni da poštuju Ustav i odluke državnih institucija. Iz Banjaluke napominju da sve korake preduzimaju isključivo kako bi zaštitili „oskrnavljeni Ustav BiH”, neprestano ponavljajući da svojim mirnim, demokratskim i političkim koracima neće dirati ništa od onog što je BiH pripalo po Dejtonskom sporazumu.

U reakcijama na odluke parlamenta strani predstavnici ističu da podržavaju teritorijalni integritet BiH, osuđuju korake koji „zemlju vraćaju unazad” i napominju da nijedna strana nema pravo na unilateralne poteze kad je reč o ingerencijama BiH. Iz Banjaluke, pak, navode kako ne pristaju na princip „taknuto-maknuto”, pa obrazlažu da atmosfera u kojoj su u minule dve decenije volšebno nastajale institucije BiH nije bila demokratska i da sporazumi sklopljeni pod prinudom ne mogu ostati kao trajna rešenja. Posebno jer „prisilne reforme”, kako navode, nije pratila izmena Ustava BiH, prema kojem entitetima i danas pripadaju bezmalo sva ovlašćenja.

Predsednik Federacije BiH Marinko Čavara (HDZ BiH) ocenio je da je Inckovo nametanje zabrane negiranja genocida napravilo „darmar” u državi.

„Tada su krenule ove aktivnosti iz RS, svih stranaka. Stalno dobijamo poruke i od političkih elita iz Sarajeva kako nisu spremni za razgovor. U prošlosti smo imali to da su visoki predstavnici reagovali onako kako želi određena struktura. Mi ćemo gurati, praviti probleme, a onda ćemo čekati reakciju međunarodne zajednice da nekoga kazni, pa ćemo mi brati plodove. Mislim da je to vreme iza nas”, naveo je predsednik FBiH za Federalnu televiziju.

Opoziciji u Srpskoj nije jasno zašto je predviđeno da usvojeni Zakon o lekovima RS na snagu stupi tek za šest meseci i da tek tada bude ustanovljena agencija za lekove RS. U tome slute mogućnost političke trgovine u predstojećem periodu. Opozicionari u Skupštini RS nisu podržali ovaj zakon, jer smatraju da aktuelna vlast tvrdnjama da želi da ojača ingerencije RS, zapravo nastoji da skrene pažnju sa problema s nabavkom kiseonika. „Jednostrano povlačenje” iz zajedničkih organa, opozicija vidi kao „srljanje s neizvesnim ishodom”.

Član Predsedništva BiH iz RS Milorad Dodik rekao je da političke akcije RS ne ugrožavaju bezbednost na bilo koji način, jer su motivisane isključivo primenom Ustava BiH. Reč je, naime, o najavama da Srpska u narednim danima kreće u posao donošenja niza zakona kojima će pojedine ingerencije, kako je najavljeno, biti vraćene na nivo RS, kao što su vojska, obaveštajni poslovi, pravosuđe, indirektni porezi…

„Sukoba nema i neće ih biti”, izjavio je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci. Dodaje da su te akcije legitimne, kao i da nema ništa sporno u usvajanju Zakona o lekovima. Podsetio je da je Srpska imala svoju agenciju za lekove, kao i da prenos nadležnosti, koji se desio ranije, nije dao rezultate. Do polovine iduće sedmice, kaže on, Srpska će imati svu dokumentaciju u vezi s vraćanjem nadležnosti.

„Legitimna je akcija RS da vrati svoje nadležnosti. Do 28. oktobra imaćemo pripremljenu dokumentaciju i zakazati sednicu skupštine. Bićemo odlučni, nastavićemo ono što činimo. RS nema nameru da s bilo kakvim bezbednosnim snagama ulazi u FBiH ili bilo gde. Nastavljamo da se borimo za mir, ekonomiju”, kaže Dodik.

RTRS/Politika