PolitikaVirtual Magazin

Teško do razgovora u BiH

Teško do razgovora dva entiteta i tri naroda
Sarajevo odbacuje dijalog koji nudi Banjaluka, a opozicija u RS najavljuje da neće biti deo tima za pregovore sa FBiH.
Ponuda Republike Srpske da se u BiH povedu razgovori o tome kako urediti zemlju, naišla je na prve prepreke, svega nekoliko dana nakon što je Skupština RS usvojila inicijativu za pregovore između dva entiteta i tri naroda o mogućim rešenjima za BiH. U Sarajevu nalaze izgovore da izbegnu poziv na dijalog, vajkajući se kako im format koji se predlaže nije po meri, jer, kako kažu, pitanja od važnosti za BiH treba da se raspravljaju samo u parlamentu BiH.

Iz najveće bošnjačke stranke, SDA, odbacili su poziv na razgovor koji je upućen iz RS. I opozicija u RS u svemu vidi „politizaciju” i najavljuje da neće biti deo tima za pregovore koji treba da bude formiran. Predsednik opozicionog SDS-a Mirko Šarović izjavio je da ta stranka neće biti među onima koje će voditi razgovore sa FBiH o budućnosti države. Prema zaključku Skupštine RS, tim treba da formira predsednik Srpske.

„Priča je mirno razdruživanje, a to je uvijeno u oblandu razgovora o budućnosti BiH. To je poziv na tenzije i haos”, smatra Šarović. Kaže da je to „neodgovorno i opasno po Srpsku i njenu budućnost, jer u suštini znači raspakivanje Dejtona”. U opozicionom PDP-u u ponudi za pregovore vide nameru skretanja pažnje sa problema u društvu.

Iz Izetbegovićevog SDA su saopštili kako je Predsedništvo te stranke zaključilo da stavovi Skupštine RS „sadrže niz neistinitih i proizvoljnih tvrdnji, te niz neustavnih i nesprovodivih predloga”. Dodaju, kako nije tačno da je „od potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH došlo do nedopustivog prekrajanja i kršenja sporazuma, a naročito Ustava BiH”. U SDA cene i da nije tačno da je dejtonska ravnoteža narušena i da su konstitutivni narodi obespravljeni na način na koji to ističe Skupština RS. U SDA navode da neće učestvovati u razgovorima u bilo kojem neustavnom formatu.

Ambasada SAD u BiH osudila je odluke Skupštine RS, istakavši kako retrogradne rasprave nastale sredinom devedesetih neće doneti obećavajuću budućnost nijednom građaninu BiH. Skupština RS je u utorak uveče pozvala FBiH na sveobuhvatni dijalog o trenutnom stanju u BiH i mogućim rešenjima u vezi sa budućnošću Srpske i FBiH.

Predsednik Skupštine RS Nedeljko Čubrilović izjavio je da je razgovor jedino rešenje za napredak BiH i da se pozivom na pregovore ne prejudicira nikakvo rešenje. On je za televiziju N1 istakao da se „ne reaguje na zaključak sa Kongresa SDA da RS treba da nestane, da je genocidna tvorevina, a reaguje se na neke zaključke koji pozivaju na razgovor i dogovor”.

Naime, vlasti u RS veruju da je Dejtonski sporazum narušen intervencijama visokog predstavnika i da je time ugrožen položaj RS, te navode da je važno inicirati dijalog i u kontinuitetu ukazivati na to da su srpskom narodu ugrožena prava u BiH. Predsednica RS Željka Cvijanović je na osnovu zaključaka parlamenta zadužena da formira tim za pregovore, a plan je da sve parlamentarne stranke u RS sednu za sto.

U Dodikovom SNSD-u tvrde kako pozitivni signali za tu vrstu razgovora „dolaze od određenih funkcionera EU i pojedinih ljudi iz SAD”. Pojasnili su da bi tim, u koji treba da budu uključeni najviši funkcioneri i predstavnici srpskog naroda u zajedničkim organima u Sarajevu, trebalo da ponudi konkretna rešenja. Tema, kažu, treba da bude sagledavanje da li postoji zajednička budućnost, koja je, kako ističu, moguća samo uz poštovanje Dejtonskog sporazuma – kakav je potpisan. Ističu da se usvojenim zaključcima ne radi o uvodu u priču o otcepljenju, već o pokušaju da se BiH vrati na izvorni Dejton.

Politika/M. Kremenović