Info

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježen u Nevesinju

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava sinoć je u Galeriji Centra za kulturu “Nebojša Glogovac” održano Veče ljubitelja knjige i pisane riječi u organizaciji Narodne biblioteke Nevesinje.

Posjetioci su imali priliku da čuju zanimljiva predavanja o knjizi, bibliotekarstvu, očuvanju srpskog jezika i ćirilice, zatim o pisanim izvorima i štamparijama na srpskom prostoru, kao i o značaju autorskih prava.

U ime domaćina prisutne je pozdravila profesorica srpskog jezika i književnosti i višegodišnji radnik u Narodnoj biblioteci Nevesinje Ljilja Ivezić.

Ona je, takođe, održala predavanje o hronologiji razvoja pisma i pismenosti, kao jednoj od najvećih tekovina ljudske civilizavije, te o ugroženosti ćiriličnog pisma.

Kako je pojasnila Ivezićeva, istorija civilizacije dijeli se na predistorijsko razdoblje, do pojave pisma, i istorijsko, od pronalaska pisma.

” Faze kroz koje je prolazilo pismo su slikovno, pojmovno, slogovno i glasovno pismo”, rekla je Ivezićeva.

Ona je dodala da je od današnjih pisama ćirilica jedno od najsavršenijih, jer svaki glas ima jedno slovo, ali da je ugrožena prevelikom zastupljenošću anglicizama, latinice, upotrebom kompjutera i društvenih mreža.

Profesorica srpskog jezika i književnosti u SŠC “Aleksa Šantić” Mila Trojanović Gašić prisutne je provela kroz zanimljivo putovanje od pronalaska pisma, preko otkrića štamparija, razvoja bibliotekarstva i socijalne uloge knjige kroz istoriju, pa sve do najnovijeg doba i pojave digitalne knjige.

“Usko vezano za pronalazak pisma, jeste pojava knjige. Tamo gdje su nastajala prva pisma i papir, nastale su i prve knjige, a potom i biblioteke”, pojasnila je nevesinjska profesorica.

Ona je istakla da je knjiga kroz istoriju mijenjala svoj oblik.

Prema njenim riječima, sve je počelo od rukopisnih knjiga, preko štampanih, a danas smo svjedoci digitalnih knjiga.

Tokom predavanja akcenat je stavila na pojavu i razvoj srpskih knjiga, posebno se osvrćući na srednji vijek, kako kaže, zlatno doba za razvoj srpske pismenosti.

Profesorica Trojanović Gašić govorila je i o autorskim pravima.

Direktor Narodne biblioteke Nevesinje Siniša Kilibarda govorio je o razvoju bibliotekarstva i načinu funkcionisanja biblioteka.

Povodom Svjetskog dana knjige Kilibarda je uručio nagrade najaktivnijim čitaocima Narodne biblioteke Nevesinje.

Nagradu za najviše pročitanih knjiga među osnovcima dobila je Helena Vuković, a u grupi srednjoškolaca i studenata Jovana Radić. Nagrađen je penzioner Desimir Šešlija, a iz grupe ostalih čitalaca Jelena Kljakić.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se svakog 23. aprila od 1995. godine, kada je na Generalnoj konferenciji UNESKO-a održanoj u Parizu na taj način odata počast knjigama i autorima iz cijelog svijeta.

Radio Nevesinje/Foto Siniša Stanišić