PolitikaPrivredaVirtual Magazin

Srpska: Transfer nadležnosti u obrnutom smeru

Poslanici republičkog parlamenta juče su usvojili zakonska rešenja koj se u Banjaluci opisuju kao prvi korak u najavljenom procesu vraćanja ingerencija na taj entitet. Predlogom zakona o lekovima i medicinskim sredstvima predviđeno je osnivanje agencije za lekove i medicinska sredstva Republike Srpske. Usvajanjem tog rešenja, novoosnovana agencija na nivou RS praktično bi preuzela posao Agencije za lekove BiH, koja je kao zajednička institucija oba entiteta uspostavljena pre dvanaest godina. Agencija na nivou BiH osnovana je zbog uspostavljanja jedinstvenog tržišta lekova i medicinskih sredstava i nadzora nad njim.

Ako poslanici izglasaju ovo rešenje i formiraju republičku agenciju, ne mareći za protivljenje međunarodne zajednice, zvaničnika u Sarajevu i opozicije u RS, biće to prvi slučaj transfera nadležnosti u obrnutom smeru. Do sada su ingerencije izmeštane iz Banjaluke prema Sarajevu, najčešće dekretima protektora, čime je, kako navode srpski predstavnici, dve decenije razvlašćivana Republika Srpska. Nova agencija trebalo bi da počne sa radom šest meseci po usvajanju zakona.

„Sankcije sam spreman da trpim, ali sve mogućnosti smo iscrpli i ne mogu da dozvolim da RS ostane bez kiseonika i da ljudi počnu da umiru. To nećemo dopustiti. Sve smo pokušali da nađemo rešenje, tražili razgovor, ali nikakvo razumevanje nismo našli u Sarajevu”, rekao je premijer RS Radovan Višković u obraćanju poslanicima Skupštine RS.

Previranja su počela nedavno, nakon što je Agencija za lekove BiH zabranila laktaškom preduzeću „TGT Tehnogas” da snabdeva kiseonikom bolnice u RS, tvrdeći da to preduzeće isporučuje tehnički kiseonik, a ne medicinski. Isticali su da ta firma nije registrovana za prodaju medicinskog kiseonika, niti za njegovu proizvodnju. Iz RS su odgovarali kako je posredi birokratska začkoljica nastala na osnovu nezakonite izmene procedura u samoj Agenciji za lekove BiH, zbog čega je tek od marta ove godine u BiH registrovana prva firma za distribuciju medicinskog kiseonika. Sve je počelo 27. septembra, kada je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković zbog sumnji u proces nabavke kiseonika podneo krivičnu prijavu protiv Viškovića i Alena Šeranića, ministra zdravlja RS. Usledila je zabrana prometa preduzeću „TGT Tehnogas”, nakon čega je nastupila nestašica kiseonika pa se pojavila zabrinutost lekara u zdravstvenim ustanovama u RS.

Okružno javno tužilaštvo Banjaluke formiralo je 18. oktobra predmet protiv Aleksandra Zolaka, direktora Agencije za lekove BiH, po krivičnoj prijavi Vlade RS. Vlasti ga optužuju za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja, jer je „koristio svaku priliku, uključujući medijski nastup na teritoriji RS i BiH, kako bi iznosio netačne, dvosmislene i neproverene informacije, kao i informacije koje su suprotne utvrđenom činjeničnom stanju u vezi s upotrebom kiseonika u bolnicama”. Ističe se i da je iznosio neistine, iako je Vlada RS odmah nakon pojavljivanja dezinformacija angažovala referentnu laboratoriju iz Srbije koja je izvršila uzorkovanje kiseonika.

„Rezultati analize pokazali su da se koristi kiseonik koji ispunjava sve propisane uslove za lečenje pacijenata i da čak ima veći procenat medicinskih karakteristika i svojstava od onih koji su standard u farmakologiji i medicini”, saopšteno je iz vlade.

Aleksandar Zolak, međutim, nedavno je izjavio kako se u RS već 17 dana namerno ne nabavlja medicinski kiseonik u dovoljnim količinama za lečenje pacijenata. To je video kao pritisak da Agencija za lekove da saglasnost kojom bi se ozakonilo korišćenje tehničkog gasa u lečenju pacijenata u RS. Ti nesporazumi, uz nezadovoljstvo u RS zbog odluka Ustavnog suda BiH i nametanja rešenja, razlozi su kojima u Banjaluci objašnjavaju odluku da počnu proces povratka nadležnosti, i najpre reaktiviraju vlastitu agenciju za lekove, koja će biti ovlašćeni organ nadležan za oblast lekova i medicinskih sredstava koji se proizvode i upotrebljavaju u medicini u RS.

Miladin Stanić, šef kluba poslanika opozicionog SDS-a u skupštini, najavio je da opozicija neće podržati ovaj zakon.

„Pred nama je namera da najviši zakonodavni organ RS krši pozitivne zakone”, rekao je Stanić novinarima u Banjaluci. Smatra da Skupština RS nije prava adresa za te zakonske izmene, nego parlament BiH. Predloženim rešenjima propisani su delokrug, način rada i nadležnost agencije za lekove RS, navodi se u obrazloženju ovog zakonskog rešenja. „Propisano je uspostavljanje i nadzor jedinstvenog tržišta lekova i medicinskih sredstava, te njihove dostupnosti za teritoriju Republike Srpske”, navodi se u obrazloženju zakona.

Politika/M.Kremenović