Info

Silvija Žerajić-Pedagog i kulturni radnik

Dugogodišnja nastavnica u nevesinjskoj Osnovnoj školi „Risto Proroković“, a danas penzionerka Silvija Žerajić ostala je u lijepom sjećanju generacijama školaraca, posebno onim koje je zanimala žurnalistika i književnost. Za ime ove neumorne entuzijastkinje, vrsnog poznavaoca lijepe riječi i dječijih stvaralačkih mogućnosti, vezuje se pokretanje školskog lista „Planinče“ koji je osamdesetih godina prošlog vijeka na konkursu beogradske „Politike“ proglašen za najbolji đački list u bivšoj Jugoslaviji. Silvija je i u penziji ostala privržena kulturi, umjetničkom stvaralaštvu i najviše djeci.

Nastavnica Silvija Žerajić ostavila je dubok trag u OŠ „Risto Proroković“, ne samo zbog posvećenosti nastavnom predmetu, nego zbog velikog entuzijazma u otkrivanju dječijih stvaralačkih mogućnosti na polju žurnalistike i književnosti. Ime i misija školskog lista „Planinče“, nekad najboljeg u bivšoj Jugoslaviji, nerazdvojno su vezani za plodni rad ovog vrsnog pedagoga, poznavaoca dječije duše, nastavnika široke kulture.

Rođena Prijedorčanka nakon školovanja u Srbiji svoje drugovanje sa djecom počela je u Nevesinju i tu je ostala sve do danas.

– Davne 1963. godine došla sam u nevesinjsku osnovnu školu, upoznala drag kolektiv i stekla prijatelje – prisjeća se Silvija.

Za kratko vrijeme postala je omiljena nastavnica koja je znala da motiviše učenike, razbudi njihovu maštu i nauči ih da vole školu. Na literarno-novinarsku sekciju koju je vodila žurili su školarci da iskažu svoje afinitete. Mladi stvaraoci, pod budnim okom neumorne nastavnice Žerajić, počeli su da objavljuju svoje radove na zidnim novinama u holu škole, a uspostavljena je i saradnja sa čuvenim dječijim listom „Male novine“.

Posebna stranica u školskom vremeplovu počinje pokretanjem đačkog lista „Planinče“.

– Sa trošnim „geštetnerom“ i starom mašinom, na matricama crtajući oštricama šestara obnarodovali smo 1979. godine prvi broj slavnog „Planinčeta“. List je bio ogledalo kulturne i mladalačke snage koja je bujala u lijepoj nevesinjskoj varoši. Talentovani literaci, novinari i likovnjaci stvarali su pjesme, priče, zabilješke i reportaže o ljudima i događajima koje se i danas rado čitaju – priča Silvija.

Zlatna plaketa „Politike“ namijenjena najboljem školskom listu i druga priznanja bili su potvrda da ova đačka publikacija stvarana sa radošću i ljubavlju ima kvalitet.

Silvija kaže da joj posebno drago što su đaci, nekad glavni urednici lista, danas uspješni ljudi, poznate ličnosti, profesori, slikari, prevodioci, inženjeri…

– Vrijeme sam provodila igrajući se sa djecom i željela je da i oni budu takvi, da ostanu što duže mladi duhom i da sve probleme koje život nosi prihvataju razumno – istakla je nastavnica Žerajić.

Posljednji broj lista „Planinče“ 1992. godine ostao je na matricama, pripremljen za štampu i istoriju. Požutjele stranice i danas govore o darovitosti nevesinjskih đaka i svjedoče o vremenu drugarstva, mladosti i entuzijazma.

Literarci i novinari vratili su se dobrim starim zidnim novinama kojima su nekada davno i započeli svoj rad.

Silvijin odlazak u penziju nikako nije značio prestanak druženja sa djecom. Okupila je entuzijaste, prosvjetne radnike i brojne građane u društvu „Naša djeca“ sa glavnim ciljem da Nevesinje dobije predškolsku ustanovu.

–Počeli smo od igraonice „Planinče“ gdje je stotinjak mlađe djece provodilo vrijeme u igri i druženju, a kasnije nas je sve obradovalo osnivanje Dječijeg vrtića „Sveta Evgenija carica Milica“– kaže Silvija i dodaje da i danas kad prođe pored vrtića zastane, baci oko na lijepo uređeno dvorište, cvijeće i šare po betonu.

Omiljena nevesinjska nastavnica poslije mnogo godina vaspitno-obrazovnog rada i danas vrijeme provodi uz knjigu, ispred televizora ili u šetnji sa prijateljima. Raduje se svemu lijepom u gradu, novim parkovima, priredbama u Domu kulture, izložbama u Gradskoj galeriji, susretima sa kolegama i bivšim učenicima.

Današnjim školarcima poručuje: „Svojim radom i trudom dosegnite najviše što možete i budite dobri, vrijedni i pošteni ljudi“!

Dragomir Grahovac (Radio Nevesinje/Glas Trebinja)