PolitikaVirtual Magazin

Revidiranje spiska nepoželjnih iz Srbije

Ministar bezbednosti u Savetu ministara BiH Nenad Nešić najavio je da će se uskoro ozbiljnije pozabaviti merama zabrane ulaska u BiH i Republiku Srpsku, koje su za vreme prethodne vlasti u BiH izrečene i pojedinim poznatim srpskim intelektualcima. Među njima su, između ostalih, istoričari Miloš Ković i Aleksandar Raković, advokat Goran Petronijević, general Bratislav Dikić, bivši komandant Žandarmerije Srbije… U rešenjima koja im je u trenutku pokušaja prelaska granice predočila Granična policija BiH navedeno je kako oni „predstavljaju bezbednosnu pretnju po BiH”.

Nešić smatra da se mnogi, uključujući i pomenute, nisu našli na spisku „nepoželjnih” zato što su pretnja bezbednosti, već iz čisto političkih razloga i da stoga zabrana treba da bude ukinuta. Na to, kaže on, upućuju sve informacije kojima raspolaže, uključujući i one sadržane u biografijama intelektualaca kojima je „nečijom voljom” uskraćeno pravo da mogu da odu u susednu zemlju.

„Tražio sam od nadležnih službi da revidiraju spisak, da vidimo na osnovu čega je nekome zabranjen ulazak u BiH. Da li je to stvarno pitanje bezbednosti ili je to nečija politička volja. Neke, istina nezvanične informacije potvrđuju da je mnogima ulazak u BiH zabranjen isključivo voljom jedne političke partije”, rekao je Nešić za „Politiku”.

On je ranije nagovestio da će vrlo brzo održati sastanak sa čelnicima Obaveštajno-bezbednosne agencije BiH (OBA) i Službe za poslove sa strancima, te da očekuje da će se nakon tog sastanka promeniti trenutna situacija kad je reč o zabrani ulaska u BiH.

„U narednom periodu imaćemo sastanak s predstavnicima OBA i Službe za poslove sa strancima. Očekujem da ću na tom sastanku videti zbog čega je pojedinim licima zabranjen ulazak u BiH”, kazao je Nešić i dodao kako veruje da će „mnogima, pogotovo intelektualcima, ubuduće biti dozvoljeno da mogu da posete BiH i Republiku Srpsku”, odnosno da će im biti ukinute mere zabrane.

Mere čije ukidanje najavljuje ministar bezbednosti uspostavljene su dok je na čelu OBA bio nedavno smenjeni Osman Mehmedagić Osmica, kadar Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića. Inače, njegovo višegodišnje rukovođenje tom najznačajnijom bezbednosnom agencijom obeležili su brojni skandali, afere, a funkciju je obavljao bez fakultetske diplome.

Koji dan pre nego što je smenjen, sarajevski mediji objavili su kako se „OBA u mandatu Mehmedagića, za koga se sumnja da nema ni diplomu, zbog čega je bio hapšen, pretvorila u agenciju za praćenje i prisluškivanje svih onih koji ne misle po volji Bakira i Sebije Izetbegović”. Njegovim odlaskom, kako su naveli, „odahnuće i ostale policijske agencije, koje je držao pod kontrolom”.

Istoričar Aleksandar Raković, koji zbog zabrane duže od godinu dana ne može da dođe u Srpsku, izjavio je za banjalučku ATV da „zabrana nema razumnu osnovu” i da su „takvi besmisleni potezi samo represija nad srpskim narodom”.

Politika