PolitikaPrivredaVirtual Magazin

Protivi li se Unesko hidroelektrani „Buk Bijela”

Protivi li se Unesko hidroelektrani „Buk Bijela”
Ministarka spoljnih poslova BiH Bisera Turković kaže da je stiglo pismo direktorke Centra za kulturnu baštinu, u kojem traži dodatne informacije o projektu Srbije i Srpske
Nedavno postavljeni kamen temeljac za izgradnju Hidroelektrane „Buk Bijela” na reci Drini, zajednički projekat Srbije i Republike Srpske, ponovo je aktuelna tema. Naime, zahvaljujući nekim novim nagoveštajima iz Sarajeva, konkretnije iz Ministarstva inostranih poslova BiH, pojedini lokalni mediji spekulišu kako Unesko možda neće odobriti gradnju tog objekta.

Prema navodima medija, ministarka spoljnih poslova BiH Bisera Turković potvrdila je da je stiglo pismo direktorke Uneskovog Centra za kulturnu baštinu Mehtild Resler, u kojem ona od „institucija BiH traži dodatne informacije o postavljanju kamena temeljca i gradnji HE ’Buk Bijela’ u blizini Foče”. Reslerova je, kako prenose mediji, uputila i „apel da BiH mora poštovati Konvenciju o svetskoj baštini”, te da „potencijalna izgradnja HE ’Buk Bijela’ to ne sme ugroziti”.

Tim povodom, ministarka Turković izjavila je kako će ministarstvo kojim ona rukovodi „preduzeti mere iz svoje nadležnosti” i obavestiti druge relevantne institucije o zahtevima Uneska. Šefica diplomatije BiH naglasila je da „BiH mora poštovati međunarodne obaveze” i da je pismo Uneska „još jedan pokazatelj da se ovakvi projekti (hidroelektrane) ne mogu realizovati bez saglasnosti državnih institucija”.

Turkovićeva je i ranije više puta javno iskazivala negativno mišljenje o zajedničkim projektima Srbije i Srpske i tražila je, zajedno s ostatkom sarajevske političke elite, da se zaustavi njihova realizacija. Ona je pre polaganja kamena temeljca za HE „Buk Bijela” uputila i notu Srbiji.

Iz Republike Srpske zasad nema javnih reakcija na obraćanje direktorke Uneska u vezi sa „dodatnim informacijama” o izgradnji, kako to prenose sarajevski mediji, „brane na Drini nizvodno od nacionalnog parka Durmitor u Crnoj Gori”.

Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je nakon zajedničke sednice vlada Srbije i Srpske, održane u Istočnom Sarajevu 17. maja, kada je i položen kamen temeljac za HE „Buk Bijela”, da „ovaj konkretan slučaj nema nikakve veze sa BiH” i da Vlada Srbije „nije imala potrebu da razgovara s nekim drugim, osim s Vladom Srpske”. On je tada izričito naglasio da je „granica između BiH, Srbije i Crne Gore isključivo teritorija Srpske” i da je „nadležnost za koncesije na tom prostoru u isključivoj nadležnosti Komisije za koncesije Republike Srpske”.

Pre polaganja kamena temeljca, premijerka Srbije Ana Brnabić podsetila je da je „Srbija uradila analizu svih pravila, zakona i ustava. Napomenula je i to da je „u poslednjih 20 godina na teritoriji BiH izdato oko 280 različitih koncesija”, koje su „izdavali ili entiteti ili kantoni”.

Politika/D. Stanišić