Info

Promocije knjiga „Miris škije“ i „Ostavi grančicu“

U Galeriji Centra za kulturu „Nebojša Glogovac“ večeras su održane promocije knjiga „Miris škije“ autora Branka Aleksića i „Ostavi grančicu“ autora Draga Bojića.

Knjiga Branka Aleksića je zapravo zbirka koju čini 36 priča o životu u hercegovačkim selima, o ljubavi, o ratu, duhu, tradiciji, običaju, a koje na svojstven način daju doprinos razvoju kulturne baštine stare Hercegovine.

  • Nastojao sam da na papir prenesem ono kako su mi stari kazivali. Pisao sam jezikom običnog hercegovačkog seljaka i domaćina – istakao je autor.
    Aleksić kaže da je riječ o kratkim pričama koje prikazuju hercegovačko selo koje je počelo da izumire i da je ova druga knjiga nastavak prvog dijela koji je izdat 2019. godine.
    -Mene je impresioniralo što su stariji ljudi mogli da kažu tako mnogo sa tako malo riječi i zato sam ja počeo da pišem kratke priče. Fabula uopšte nije bitna jer je moj cilj bio da oživim neke slike hercegovačkog sela nekad, koje se drastično razlikuje u odnosu na ovo danas – rekao je Aleksić.
    On je dodao da je naslov „Miris škije“ autentičan, jer je u periodu u koji su smještene priče ona predstavljala izgovor za odmaranje i pričanje.
  • Priča je poseban fenomen u Hercegovini – istakao je profesor srpskog jezika i književnosti Momčilo Golijanin, govoreći o knjizi Branka Aleksića, ali i značaju pripovjedanja za Hercegovce. On je rekao da je škija sa svojim mirisom grupisala ovih četrdesetak priča koje meandriraju i razlijevaju se, naglašavajući da je upravo to ljepota i vrijednost Aleksićeve knjige.
  • Njegovom oku nije promakao težak i mučan život hercegovačkog seljaka koji iz ove posne zemlje vadi hljeb sa devet kora, ali koga nije napuštao vedri duh i smisao za šalu – istakao je Golijanin.

O poeziji Draga Bojića govorio je Radoslav Tamindžija iz Društva za očuvanje baštine Gacko, koje je i izdavač ove knjige pjesama. Tamindžija je istakao da je promocija knjige „Ostavi grančicu“ omaž preminulom pjesniku koji je bio vojnik Trebinjske brigade.

  • On devedesetih godina iz Crne Gore dolazi u Trebinje sa spoznajom o Dučiću i njegovom gradu, što se vidi iz njegovog opusa. Jedinstvena je pojava da je pjesnik i ratnik, oficir Vojske Republike Srpske, spas tražio u stihovima o ljubavi i ljudima zaljubljenim u slobodu – naglasio je Tamindžija.
    On je izrazi nadu da ćemo se uvijek rado sjećati ovog “srpskog vojnika koji pjeva“ i da će ovaj naslov doživiti još izdanja.
    Promociji Bojićeve poezije su prisustvovali i članovi njegove porodice koji su izrazili zadovoljstvo i zahvalnost što su pozvani da uveličaju ovu manifestaciju. Oni su istakli da hercegovački narod ovom promocijom pokazuje da nije zaboravio svog saborca Draga.

O knjigama je govorila Ljilja Ivezić, a u programu su učestvovali osnivači i članovi edukativno-kreativnog udruženja „Radosti moja“ čiji je glavni cilj da pomognu djeci sa poteškoćama u razvoju da kroz umjetnost i kreativnost izraze sebe. Polaznicima muzičke i likovne radionice su dodijeljene zahvalnice i priznanja za doprinos i aktivnost u Udruženju. Osnivač ovog Udruženja je Branka Vukosav.
Po želji Branka Aleksića, cjelokupan prihod od prodatih knjiga biće uplaćen za pomoć Slobodi i Vjeri Vukosav.
Organizatori promocije su JU Narodna biblioteka Nevesinje i Centar za kulturu „Nebojša Glogovac“.

Radio Nevesinje