PolitikaVirtual Magazin

Povratak starog ustavnog sistema u Republici Srpskoj

Povratak starog ustavnog sistema u Republici Srpskoj
Donosićemo samo propise u skladu s Ustavom i našim nadležnostima, a nadležnosti koje su po Dejtonu date BiH nećemo dirati, najavio je Milorad Dodik
U Predsedništvu BiH zvaničnici RS uz zvuke harmonike najavljuju političke korake i „relaksiraju” uzavrelu atmosferu (Foto: Tviter SNSD-a)
Od našeg stalnog dopisnika

Banjaluka – „Nisam spreman da žrtvujem mir za Republiku Srpsku.” Ovim rečima Milorad Dodik, član Predsedništva BiH iz RS, pomalo ironično najavljuje buduće aktivnosti Banjaluke, kojima će, kako kaže, već za desetak dana biti formulisana rešenja za uspostavljanje novog ustavno-pravnog poretka u BiH. „RS će do 20. oktobra imati uređene sve zakone, 25. ćemo izaći s tim i 26. zakazati sednicu Skupštine RS, koja će doneti zaključke i zakone i postaviti novi, odnosno stari ustavni sistem”, rekao je Dodik.

Na reči kojima Dodik podseća na pretnje koje je devedesetih izrekao Alija Izetbegović, a koje srpski narod shvata kao sinonim za najavu rata, pre nego ostanak u Jugoslaviji, Dodik se odlučio zbog teza kako potezi Banjaluke mogu da podriju mir, te tvrdnji koje dolaze iz Sarajeva, po kojima bi povlačenje Srpske iz sporazuma o uspostavi zajedničkih organa, kao što su vojska, obaveštajna služba, indirektni porezi i pravosuđe, moglo biti povod za rat.

„Bošnjaci misle da je ’taknuto-maknuto’. To nije tako. Mi njih ne izazivamo, mi samo želimo ono što je naše pravo. Mi imamo pravo na vojsku RS i mi ćemo to organizovati. Kako će se oni organizovati – to je njihov problem”, istakao je Dodik.

On je juče na konferenciji za novinare rekao da se u pripremi akti kako bi se vratila ustavna potencija RS. „Ništa od onoga što je BiH dato u Dejtonu ne uzurpiramo. Ne udara se ni na jednu ustavnu poziciju BiH ili FBiH. Tražili smo dijalog s FBiH, nisu želeli – sada ćemo sami urediti odnose. Ne atakujemo na BiH, ne želimo da ugrozimo mir, koristimo politička sredstva, jer ne želimo da imamo nedefinisano stanje, pošto nemamo razlog da bilo kome verujemo”, istakao je Dodik.

Sarajevski mediji javili su pre neki dan kako su u tom gradu polepljeni plakati s natpisom „I ti si potreban za odbranu BiH”, na kojima je slika naoružanog vojnika s ratnim muslimanskim obeležjima.

Na plakatima nema potpisa ni traga ko ih je polepio. Međutim, Dodik napominje da rat nije moguć, jer je, naglašava on, politika Banjaluke bazirana na poštovanju Ustava, ali i integriteta BiH. Kaže da teze o ratu plasiraju tek zlonamerni, a kako bi „relaksirao atmosferu” Dodik je povodom sednice Predsedništva BiH u tu instituciju juče doveo – harmonikaša.

Na tviter profilu SNSD-a objavljen je video-snimak u kojem Dodik peva s harmonikašem i još nekoliko funkcionera iz RS. Predstavnici Bošnjaka – čiji su zvaničnici minulih meseci zloupotrebljavali zajedničke organe za jednostrane istupe po svetu – „svirku” u Predsedništvu BiH vide kao novu „blamažu institucije, primitivizam i ponižavanje” od strane Dodika. On, pak, kaže da je srećan što su svirka i pesma postale tema dana, umesto pominjanja sukoba koji dolaze iz Sarajeva.

„Ništa ne sme zamagliti borbu za izvorne nadležnosti RS”, rekao je Dodik.

Ipak, opozicija u Republici Srpskoj s rezervom se odnosi prema planovima vlasti u RS, jer su za kraj meseca najavile sednicu Skupštine RS, koja će, tvrdi Dodik, povući saglasnost Srpske na sporazum o zajedničkim institucijama. Brinu se da potezi vlasti u RS nisu promišljeni i da bi srpskom narodu mogli da se obiju o glavu.

„SDS se u svom programu zalaže za izvorni Dejton i u tom smislu ima potpuno jasan i izgrađen stav. Uvek ćemo se zalagati da sve nadležnosti koje su na ovaj ili onaj način prenete na državu treba da se vrate pod okrilje Srpske. To treba da se desi na isti način kako su i prenete na državu, a to je u Parlamentu i drugim državnim institucijama”, rekao je predsednik SDS-a Mirko Šarović.

Dodik, pak, odgovara kako je Šarović svestan da od vraćanja nadležnosti na taj način nema ništa (jer za to nikada neće biti obezbeđena većina, za koju su potrebni i glasovi Bošnjaka), pitajući zašto se to do sada nije desilo, ako prvi opozicionar Srpske smatra da je to moguće uraditi. „Treba li da čekamo da se desi nemoguće, a da u međuvremenu ostanemo i bez ovoga što imamo?”, pita Dodik.

Da li je reč o istinskim namerama Srpske da poništi nametnuta rešenja i zakone BiH kojima su uspostavljane institucije ili o političkom manevru kojim Dodik pozicionira RS za ono što predstoji, a što je srpski predsednik Aleksandar Vučić opisao kao veliki izazov koji do proleća predstoji srpskom narodu u BiH i zbog čega su, po nekim mišljenjima, u BiH došle diplomate kao što su Nemac Kristijan Šmit i Amerikanac Metju Palmer, uz novu postavku u Ustavnom sudu BiH, gde je sudiju iz Moldavije zamenio Albanac.

Upravo su odluke tog suda „kap koja je prelila čašu, kada su donevši još jednu u nizu odluka kojima su udovoljili zahtevima Bošnjaka osporili pravo Srpskoj da reguliše pitanje vlasništva nad šumama i poljoprivrednim zemljištem na vlastitoj teritoriji. Sudija Ustavnog suda BiH Zlatko Knežević (iz RS) rekao je da je RS diskriminisana odlukama o šumama i poljoprivrednom zemljištu u odnosu na drugi entitet i Brčko distrikt, jer su na snazi različita rešenja. „Nadležnost Ustavnog suda je da u odnosu na donete zakone oceni da li su u skladu s Ustavom, a ne da nalaže parlamentu šta mora ili šta ne sme biti u zakonu”, naglasio je Knežević za „Glas Srpske”, te naveo da je paradoksalan zaključak da Srpska ne može biti titular šuma i šumskog zemljišta, a svi drugi mogu.

„Zemljište će biti upisano na RS, odbacićemo sve što je nametnuto”, ponovio je juče Dodik.

Strahujući da bi još nekoliko sličnih odluka Ustavnog suda moglo potpuno ogoliti Republiku Srpsku, vlasti nameravaju da donesu zakone, i njima, između ostalog reše i pitanje državne imovine, to jest da „dodele kasarne i ostale objekte” vojnim formacijama koje nameravaju da osnuju. Tiho izuzimanje nadležnosti od RS, koje traje godinama i koje, po ubeđenjima koja vladaju u srpskoj javnosti, neće prestati ni u predstojećim godinama, razlog su zbog kojeg u RS s podozrenjem gledaju na izjave lidera SDA Bakira Izetbegovića od pre neki dan, kada je prilikom posete i šetnje po Banjaluci rekao kako „neće nazivati RS genocidnom” i kako nema ništa protiv postojanja Republike Srpske. Stoga se Izetbegovićeve izjave u javnosti više tumače kao lukavstvo s figama u džepovima, nego kao istinsko prihvatanje da je BiH sastavljena od dva entiteta, po osnovu Dejtonskog sporazuma, koji, kako to stalno tvrde u RS, nikada nije istinski prihvaćen od strane bošnjačke elite, koja, kao i deo međunarodne zajednice, sporazum iz Ohaja vidi tek kao prelazno rešenje do „funkcionalne BiH”. Dodik je ponovio da RS ne pravi projekat odvajanja i secesije, te da se ponaša u skladu s Ustavom: „Donosićemo samo propise u skladu s Ustavom i našim nadležnostima, a one nadležnosti koje su date BiH po Dejtonskom sporazumu – nećemo dirati”.

Politika/M.Kremenović