KulturaVirtual Magazin

Ponovo radi…knjižara!

Impresivni prostor u centru grada, koji deluje ujedno moderno i tradicionalno, nudi 40 hiljada knjiga svih izdavača, a na tom mestu biće održavane tribine i razgovori sa piscima.
Knjižara „Geca Kon”, u beogradskoj Knez Mihailovoj ulici, kulturno dobro Beograda i Srbije, koja je kompletno renovirana i uređena, svečano je juče otvorena za čitaoce. Čuvena „Prosvetina” knjižara, sada je obnovljena zahvaljujući ugovoru ovog izdavačkog preduzeća sa „Službenim glasnikom”, kao i uz novčanu pomoć koju je obezbedilo Ministarstvo privrede Republike Srbije.

‒ Izdavačko preduzeće „Prosveta” baštini tradiciju od 1901. godine, kada je čuveni izdavač Geca Kon otvorio knjižaru u Knez Mihailovoj ulici. Nekada najveća izdavačka kuća na Balkanu sačuvana je zahvaljujući sporazumu o poslovno-tehničkoj saradnji sa JP „Službenim glsnikom”, čime je obezbeđen nastavak dugogodišnje produkcije, stabilnost poslovanja i sanacija knjižare „Geca Kon” ‒ istakao je Branislav Vukasović, direktor izdavačkog preduzeća „Prosveta”, na jučerašnjem svečanom otvaranju ove institucije kulture.

Impresivni prostor u centru grada, koji deluje ujedno moderno i tradicionalno, kao prodajni, muzejski i galerijski prostor, prema rečima direktorke „Službenog glasnika” Jelene Trivan, nudi 40 hiljada knjiga svih izdavača. Na tom mestu biće održavane tribine i razgovori sa piscima. Sve to u spomen i u čast Gece Kona, čiju produkciju malo koji današnji izdavač može da dostigne, kako je istakla Jelena Trivan.

– Baš zbog toga što stalno treba da se sećamo ovog našeg velikana, koji je izgubio život u pogromima Jevreja u Drugom svetskom ratu, svaki posetilac ove knjižare dobiće bukmarker sa porukom „Da podsetimo”, na kome piše da je Geca Kon prvu knjigu objavio 1905. godine, da je novčano pomagao književnike i vredne kulturne institucije, da je bio veliki mecena, a da je njegova knjižara otvorena 1901. godine kao prva u Beogradu. Zbog uspomene na njega, knjižara ima i muzejski deo, sa sačuvanim stvarima Gece Kona. Želimo da ovo mesto ponovo postane važna tačka po kojoj će Beograd biti prepoznat, da se ovde okupljaju mladi, da dolaze književnici. Iako se nalazi pred restitucijom, ko god da preuzme knjižaru „Geca Kon”, ona će ostati „na polzu” našem narodu – objasnila je Jelena Trivan, dodajući da „Službeni glasnik” pokreće i ediciju posvećenu našem prvom knjižaru, u okviru koje će biti štampane knjige o njemu, i ponovo objavljena izdanja koja je on voleo.

– Slavoluk na ulazu u ovo zdanje postavljen je u čast srpske knjige i onih koji su ovenčani znanjem – primetila je Jelena Trivan.

Svetislav Basara, nedavni dobitnik Ninove nagrade i urednik u „Službenom glasniku”, prisetio se doba kada je objaviti priču u „Politici” i imati knjigu u izlogu „Gece Kona” – značilo postati pisac. Proglasivši knjižaru otvorenom, Basara je i sam podsetio na ogroman kulturni kapital koji nam je ostavio veliki knjižar, a da je od suštinskog značaja obnoviteljski ugovor „Prosvete” i „Glasnika”, koji je omogućio ovaj trenutak.

Politika