KulturaVirtual Magazin

Patrijarh Porfirije: Molitiva za mir

Patrijarh Porfirije: Molitiva za mir jača je od svakog oružja
Patrijarh srpski Porfirije pozvao je u vaskršnjoj poslanici sve verne ljude da umnogostruče molitve za mir i očuvanje Kosova i Metohije u Srbiji. Ističe da je za SPC otuđenje južne pokrajine od države Srbije, “posredno ili neposredno, defakto ili dejure – neprihvatljivo”.

Patrijarh je u poslanici pozvao vernike da se mole za mir u Ukrajini i ukazao na neophodnost očuvanja srpskog jezika i ćiriličkog pisma.

“Radujemo se danas, draga duhovna deco naša, radujemo se i proslavljamo Praznik nad praznicima, Vaskrsenje Gospoda i Spasa našega Isusa Hrista iz mrtvih jer čineći to dobijamo zalog sopstvene pobede nad okovima smrti i svetu blagovestimo radost života”, navodi se u poslanici objavljenoj na sajtu SPC.

Patrijarh Porfirije je naglasio da, kao što su nas snaga vere i molitve naših pravednih predaka i otaca provele kroz tesnace istorije, tako je potrebno da i danas, u svim pregnućima, “poslušamo glas Crkve, glas Gospodnji: ujedinimo i umnogostručimo molitve za mir, za očuvanje Kosova i Metohije u Srbiji, za očuvanje naših svetinja”.

Poručio je da treba da ujedinimo i umnogostručimo svoje molitve za život u miru našeg naroda svuda, da se naša ili bilo čija stradanja ne ponove.

“Znajte da je molitva verujućeg naroda za mir, molitva Crkve za mir, jača od svakog oružja. Arhijereji i verni narod Srpske Pravoslavne Crkve, čije prvo ime jeste Pećka Patrijaršija, čvrsto i nepromenljivo su na stanovištu da je otuđenje Kosova i Metohije od države Srbije, posredno ili neposredno, defakto ili dejure, neprihvatljivo”, istakao je patrijarh Porfirije.

“Molimo se Spasitelju i zalažemo za zajednički život, u međusobnom poštovanju i razumevanju sa kosovskometohijskim Albancima, jer ako u našim dušama ima mesta i za jedne i za druge, biće i na Kosovu i Metohiji mesta za sve. Znamo i to da u našem narodu i danas ima dovoljno vere, dovoljno molitve i pravednosti, da sačuva i nas i sve oko nas i u vremenima koja dolaze.”

Patrijarh je naglasio da posebno pozivaju na očuvanje srpskog jezika i ćiriličkog pisma na kojima je izgrađena srpska kultura. “Apelujemo da se normira upotreba ćiriličkog pisma u javnom prostoru, kao i da se obustavi nasilje nad srpskim jezikom i ukinu odredbe zakonâ koji to nasilje nameću, naročito kroz protivustavni zakon koji nameće takozvani rodno osetljivi jezik iza koga se krije borba protiv braka i porodice kao bogoustanovljenih svetinja i prirodnih oblika čovekovog ličnog i sabornog života.”

RTS