Info

Otvorena izložba o kraljici Dragoj

Izložba “Naša sugrađanka kraljica Draga: između slave i anateme”, autora Ane Ranković i Aleksandra Marušića iz Muzeja rudničko-takovskog kraja iz Gornjeg Milanovca, otvorena je u Muzeju Hercegovine u Trebinju.

Postavka, koja je otvorena u srijedu naveče, prikazuje život kraljice Drage Obrenović, unuke Nikole Milićevića Lunjevice, jednog od bliskih saradnika kneza Miloša Obrenovića i supruge kralja Aleksandra Obrenovića.

Autor izložbe i direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja iz Gornjeg Milanovca Aleksandar Marušić istakao je, prenosi portal “Trebinjelajv”, da se ovom izložbom pokušala ispraviti istorijska nepravda nastala nakon Majskog prevrata.

  • Dato je novo svjetlo na ličnost kraljice Drage, jedne od najobrazovanijih žena toga vremena u Srbiji. Ovaj naslov je iz tog razloga što je Draga rođena u Gornjem Milanovcu 1866. godine i to je vezano za prvi dio naziva izložbe. Drugi dio naziva izložbe, “Između slave i anateme” je dat zbog toga što je Draga Mašin jedna od najkontroverznijih ženskih ličnosti i za nju se veže dosta toga lošeg i teškog – objasnio je Marušić.

Ispričao je da su izučavanjem njenog života shvatili da nije bilo baš sve crno kako je prikazano, nego da su mnogi željeli da peru svoje biografije.

  • Srbi imaju pogrešno mišljenje o kraljici Dragoj Obrenović, jer se sistemski oblikovala slika o njoj nakon Majskog prevrata. Izgleda da je njen najveći zločin u tom trenutku bio taj što ne može da rodi, a to samo po sebi nije zločin. Smatralo se da bi se sva krivica svalila na nju kada bi se potencirala njena bludna prošlost, a to nije nikada dokazano – kazao je on.

Dodao je da je najlakše bilo opravdati sve što se desilo tog maja time da je ona kriva što je nestala dinastija Obrenović sa istorijske scene.

  • Moralne karakteristike nisu mogle biti takve kakve ih protivnici prikazuju, jer kraljica Natalija je bila jako konzervativna žena i ne bi Draga Mašin mogla postati dvorska dama kraljice Natalije da su te priče o moralu bile tačne. Željeli smo da prikažemo pozitivnu stranu njene ličnosti, njeno porijeklo, te znanje francuskog i njemačkog jezika, njeno pisanje i obrazovanje. Njena lažna, neuspjela trudnoća govori o tome da je i ona satkana kao i mi od vrlina i mana – kazao je Marušić.

Dodao je da je kraljica Draga finansirala mnoga kulturna udruženja i pisce.

Izložba o Dragi Mašin posjetiocima je dostupna do 12. maja.

Glas Srpske