PolitikaVirtual Magazin

Otkriveno tajno bogatstvo svetskih moćnika

Otkriveno tajno bogatstvo svetskih moćnika
Globalna istraga Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara otkrila je kako je 330 javnih zvaničnika preko ofšor kompanija kupovalo nekretnine i trgovalo akcijama
Pet godina posle slučaja „Panamski papiri” svetsku javnost je uzburkala nova megaafera, koja razotkriva tajno bogatstvo svetskih moćnika sakriveno preko poreskih rajeva.

„Pandorini papiri” je naziv za novo „curenje” dokumenata, koje otkriva na koji način je 330 lidera i političara širom sveta, ali i sportista i ličnosti iz šou-biznisa povezano s ofšor računima radi tajnog prebacivanja imetka. Među poznatim osobama čije su finansijske šeme i imovina vredna stotine miliona dolara razotkriveni nalaze se nekadašnji premijer Velike Britanije Toni Bler, jordanski kralj Abdulah Drugi, češki premijer Andrej Babiš, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, porodica azerbejdžanskog predsednika Ilhama Alijeva, kenijski predsednik Uhuru Kenijata, predsednik Crne Gore Milo Đukanović…

U najvećoj globalnoj istrazi Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ) i 150 medija otkriveno je i kako su novac preko ofšor firmi sklanjali ruski oligarsi, indijska superzvezda kriketa Sačin Tendalkar, kolumbijska pevačica Šakira, nemački supermodel Klaudija Šifer, ruski režiser nominovan za oskara Konstantin Ernst, italijanski mafijaš Rafaele Amato…

Vladimir Putin, koga SAD sumnjiče da je u tajnosti osigurao veliko bogatstvo, ne pojavljuje se u „Pandorinim papirima”, ali su tu imena njegovih bliskih saradnika. Među njima je i ime Putinovog najboljeg prijatelja iz detinjstva, pokojnog Petra Kolbina, koga su kritičari nazvali „Putinovim novčanikom”, piše „Gardijan”.

„Vašington post” piše da su novinari u svojoj istrazi otkrili i kako je Ruskinja Svetlana Krivonogih (46), koja navodno ima dete s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, 2003. godine kupila luksuzni apartman u Monaku za 4,1 milion dolara.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je juče navode koji proizlaze iz „Pandorinih papira” kao nepotkrepljene tvrdnje, dodavši kako nema dokaza o skrivenom bogatstvu ljudi iz užeg kruga predsednika Putina.

Na novinarsko pitanje hoće li biti pokrenuta istraga o iznesenim tvrdnjama, Peskov je rekao: „Prvo bi nešto trebalo da se pojavi, zar ne? Zasad smo videli samo tvrdnje, nije jasno na čemu se zasnivaju. Naravno da nema razloga za pokretanje bilo kakve istrage.”

Peskov je, ipak, rekao da procureli dokumenti ipak razotkrivaju neke stvari:

„Ono što privlači pažnju jeste to koja je zemlja najveća poreska oaza na svetu. Reč je, naravno, o SAD. To je u suprotnosti s onim što Amerikanci govore o namerama borbe protiv korupcije, izbegavanja plaćanja poreza i pranja novca, ali to je stvarnost”, rekao je Peskov juče na dnevnom brifingu za novinare.

Reakcije povodom procurelih informacija stigle su iz Jordana i Češke. Povodom priče da je jordanski kralj Abdulah Drugi za više od 100 miliona dolara kupio nekretnine u SAD i Velikoj Britaniji, iz Amana poručuju da su te tvrdnje „izvitoperene” i „preterane” i da su pretnja bezbednosti monarhove porodice.

Češki premijer Andrej Babiš je rekao da je ovaj istraživački projekat smišljen kako on ne bi pobedio na parlamentarnim izborima 8. i 9. oktobra. On je odbacio tvrdnju da je uradio nešto nezakonito kupovinom luksuzne nekretnine na Azurnoj obali preko firmi iz poreskih oaza.

„Čekao sam šta će izvući neposredno pred izbore da mi nanesu štetu i da utiču na češke izbore. Ovog puta slučaj star 12 godina. U njemu je jasno da nisam učinio ništa protiv zakona ni loše, ali to ih ne sprečava u pokušajima da me blate i tako utiču na češke izbore”, poručio je Babiš.

Poverljivi dokumenti su otkrili kako je Babiš 2009. godine preko ofšor kompanija prebacio 22 miliona dolara da bi kupio dvorac „Bigo” na Francuskoj rivijeri u selu Mužen, u kojem je čuveni slikar Pablo Pikaso proveo poslednjih 12 godina života.

Novinarska istraga otkrila je i kako su bivši britanski premijer Toni Bler i njegova supruga došli do zgrade vredne 7,6 miliona evra tako što su kupili ofšor firmu koja trguje nekretninama, i to od porodice bahreinskog ministra Zajeda bin Rašida el Zajanija. Tako što su kupili udeo u firmi – a ne direktno samu zgradu – Bler i njegova supruga su izbegli da plate porez na imetak od oko 350.000 evra. Blerovi i El Zajanijevi tvrde da nisu imali pojma da su ovi drugi umešani u dil. Čeri Bler, supruga bivšeg premijera, tvrdi da njen muž nije bio uključen u transakciju i da firma više ne postoji.

„Pandorine papire” čini 6,4 miliona dokumenata, skoro tri miliona fotografija, više od milion imejlova i blizu pola miliona tabela. Podaci koji su procureli potiču iz 14 kompanija za finansijske usluge u zemljama poput Britanskih devičanskih ostrva, Paname, Belizea, Kipra, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Singapura i Švajcarske, ali i saveznih američkih država Južna Dakota i Nevada, koje su donele zakone o tajnosti finansijskih podataka.

Posedovanje ofšor firmi u zemljama u kojima se praktično ne plaća porez samo po sebi nije ilegalno, ali nailazi na kritike jer omogućava utaju poreza, piše „Dojče vele”.

ŠTA OTKRIVAJU PROCURELI DOKUMENTI:

Sedamnaest nekretnina predsednika Azerbejdžana

„Pandorini papiri” otkrivaju kako je porodica azerbejdžanskog predsednika Ilhama Alijeva došla u posed 17 nekretnina za koje niko nije znao, a među njima je i kancelarija u Londonu vredna 33 miliona funti, čiji je vlasnik bio njegov 11-godišnji sin. Bi-Bi-Si prenosi da je azerbejdžanska vladajuća porodica često i dugo bila optuživana za korupciju. Zgradu s kancelarijama u Londonu kupila je firma u vlasništvu porodičnog prijatelja Alijevih, a mesec dana nakon kupovine, 2009. godine, vlasništvo je preneseno na predsednikovog sina.

Tri vile jordanskog kralja u Kaliforniji

Jordanski kralj Abdulah Drugi pazario je tri vile na plaži u Malibuu, čuvenom kalifornijskom utočištu poznatih milionera, što ga je koštalo blizu 60 miliona evra. Kralj je kupio nekretnine usred „Arapskog proleća”, kada su Jordanci preplavili ulice protestujući protiv vladajuće dinastije, korupcije i nezaposlenosti.

Udeo Zelenskog u naftnoj kompaniji

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski imao je udeo u naftnoj kompaniji registrovanoj na Britanskim devičanskim ostrvima. Samo mesec dana pre nego što je u aprilu 2019. izabran za predsednika, Zelenski, bivši komičar i glumac, tiho je prodao svoj deo firme Sergiju Šefiru. Njih dvojica su inače bliski prijatelji i poslovni partneri. Dokumenti iz juna 2019. pokazuju da je Šefir zadržao udele u kompaniji zvanoj „Malteks” čak i pošto se priključio administraciji Volodimira Zelenskog.

Imena iz Srbije

U međunarodnom projektu koji predvodi Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), pojavila su se dokumenta procurila iz agencije za osnivanje ofšor firmi „Trajdent trast”, koja pokazuju, prenosi Fonet, da je ministar finansija Siniša Mali bio vlasnik 24 luksuzna apartmana na bugarskom primorju. Mali je u više navrata demantovao navode istraživačke mreže, tvrdeći da poseduje samo jedan stan. Tužilaštvo u Srbiji je svojevremeno pokrenulo postupak, ali je zbog nedostatka dokaza odustalo od istrage.

Osim Siniše Malog, u „Pandorinim papirima” pojavljuje se i ime Nikole Petrovića, bivšeg direktora „Elektromreže Srbije”.

Politika/M.Pešić