PolitikaVirtual Magazin

Osude Bećirovićeve izjave

Osude Bećirovićeve izjave o usklađivanju politika RS i Srbije
Bošnjačkom članu Predsedništva BiH zasmetao Dodikov stav da će sa predsednikom Srbije uskladiti učešće na samitu u Tirani.

Reagujući na izjavu predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da će s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem uskladiti zajednički stav o učešću na samitu lidera EU i zemalja Balkana u Tirani, bošnjački član Predsedništva BiH Denis Bećirović je rekao da „predstavnici nižih jedinica nemaju ovlašćenja u vođenju spoljne politike”, što je stav koji nailazi na brojne osude u Republici Srpskoj.

„Susedne države ne mogu i nikada neće moći da odlučuju o spoljnoj politici BiH”, rekao je između ostalog Bećirović.

Funkcionerka Dodikovog SNSD-a Ana Trišić Babić izjavila je da se Bećirović verovatno poziva na ustavnu odredbu prema kojoj predsedništvo vodi spoljnu politiku, ali da zaboravlja da se zajedničke institucije BiH i njihove nadležnosti ne mogu odvojiti od entiteta – jer se njihovi funkcioneri biraju ili delegiraju u entitetima, a ne na celoj teritoriji BiH. Bivša zamenica ministra spoljnih poslova BiH istakla je još i to da su ti funkcioneri prilikom izvršavanja svojih funkcija u institucijama BiH zapravo odgovorni entitetima.

Poslanik SNSD-a u Skupštini RS Srđan Mazalica izjavio je da Srpska ima ovlašćenja da učestvuje u kreiranju spoljne politike BiH putem člana Predsedništva BiH iz RS, prenosi Radio-televizija RS.
„Bećirović bi trebalo bi da zna da za svaku odluku koja se odnosi na ratifikaciju međunarodnih sporazuma i pristupanje bilo kakvim drugim organizacijama, telima i delovanje kroz međunarodne institucije i regionalne inicijative treba saglasnost srpskog člana i predsedavajućeg Predsedništva BiH Željke Cvijanović, rekao je Mazalica, prenose mediji.

Ambasador BiH u Sloveniji Milorad Živković izjavio je da institucije Srpske učestvuju u kreiranju spoljne politike, te da su nepotrebne i štetne izjave Denisa Bećirovića koje negiraju ovlaštenja entiteta u spoljnoj politici.

„I mnogo manje upućeni znaju da institucije Republike Srpske učestvuju u kreiranju spoljne politike jer, na primer, na predlog predsednika Srpske srpski član Predsedništva predlaže ambasadore iz reda srpskog naroda, a dokumenti koje usvaja Skupština RS, a u vezi su sa spoljnom politikom, okvir su i smer u kojem deluje srpski član u Predsedništvu BiH”, rekao je on.

Politika/M.Kremenović