Info

Obilježena 31 godina od egzodusa Srba iz doline Neretve

U Mostaru i Nevesinju juče je obilježena 31 godina od egzodusa Srba iz doline Neretve kada je za nekoliko junskih dana 1992. godine od Čapljine do Bradine protjerano više od 30.000 Srba.

Obilježavanje Dana nestalih počelo je pomenom u Staroj crkvi u Bjelušinama, a nastavljeno je simboličnim bacanjem cvijeća u rijeku Bunu kod Mostara. Na ovom lokalitetu juna 1992. godine nastaradalo 29 osoba, vojnika i civila, čime je počeo egzodus srpskog naroda iz Mostara i okoline. Za sedam osoba se još uvijek traga.

Tih teških junskih dana brojni civili su ubijeni na kućnom pragu, mnogi su završili u logorima gdje su mučeni, silovani, ubijani, a njihova imovina je opljačkana. Najteže je porodicama nestalih, a još se traga za 81 licem.

Na današnji dan 1992. godine zapaljena i Saborna crkva Svete Trojice u Mostaru, a potom i ostali pravoslavni hramovi u dolini Neretve.

Nakon Mostara obilježavanje Dana nestalih nastavljeno je u Nevesinju polaganjem cvijeća na Spomenik slobode i Spomen kosturnicu na Gvozdu. U Spomen sobi su upaljene svijeće i još jednom odata počast stradalim borcima i civilima.

Novka Mavrak čiji je muž nastradao prije 31 godinu kaže da su i danas bolna sjećanja na ljeto 1992. godine.

̶ Srpski narod iz Mostara je bježao na svaku stranu, autima, pješke preko planina prema Nevesinju, nagledala sam se svega i svačega, a ko nije pobjegao završio je tragično ̶ prisjetila se Mavrak.

Predsjednica Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nevesinje Aljonka Dželetović ukazala je da su i poslije 31 godine zločini nad Srbima u Hercegovini nevidljivi pravdi i pravosuđu.

Ona je istakla da je tim ljudima oduzeto ne samo pravo na život, nego i pravo na dostojanstvenu smrt i ime na nadgrobnoj ploči.

–Danas kao sestra nestale osobe sa ogromnim bremenom na leđima, sa poniznošću i vjerom u Boga, u ime svim nas sa prazninom i tugom, apelujem na buđenje svijesti i ljudskosti prema onima koji su dali svoje živote za slobodu i mir ̶ naglasila je Dželetović.

Načelnik opštine Nevesinje Milenko Avdalović rekao je da ljudska bića koja 31 godinu traže najmilije zaslužuju bar pažnju i poštovanje.

–Niko u ovoj državi nema prvo da ukine ljudima nadu da bar dostojanstveno i uz pomen i molitvu sahrane svoje srodnike – ukazao je Avdalović.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac kaže da je sve manje nade da bi se proces traženja mogao ubrzati.

– Od kako je proces traženja prešao na državni nivo pronađeno je samo 58 lica i to je poražavajuće – istakla je Graorac, podsjećajući da još uvijek 1646 porodica iz Republike Srpske traži svoje najmilije.

Vijence i cvijeće na spomen obilježja položile su delegacije opštinskih i republičkih organizacija proisteklih iz Otadžbinskog rata, istočno-hercegovačkih opština i predstavnici konzulata Srbije u Mostaru i Srba u Gradskom vijeću Mostara.

Radio Nevesinje