Info

Obilježen Dan Druge lake pješadijske brigade VRS

Pomenom poginulim borcima, polaganjem vijenaca na spomen obilježje, obraćanjem zvaničnika i kulturno-umjetničkim programom juče je u Luci kod Nevesinja obilježen Dan formiranja Druge lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske.

Saboraci su oživjeli sjećanja na vrijeme od prije 31 godine kada je nastala ova vojna formacija mala po brojnosti, ali velika po hrabrosti njenih pripadnika, po zoni odgovornosti i značaju za stvaranje Republike Srpske.

Nakon svete liturgije u Crkvi Uspenja presvete Bogorodice, kod Spomen obilježja na kojem su ispisana imena 207 poginulih boraca i 109 civila sveštenik Mladen Čalija održao je pomen.

‒ Okupili smo se danas da se sjetimo ljudi koji su podnijeli veliku žrtvu za otadžbinu dajući svoj život da bi mi danas živjeli u slobodi, miru i ljubavi ‒ istakao je Čalija.

Snježan Glogovac je bio najmlađi pripadnik Druge lake pješadijske brigade. Stupio je u redove brigade sa 17 godina i ostao do kraja rata dijeleći sa saborcima sva iskušenja.

̶ Naši preci su mnogo postradali u prethodnim ratovima i znali smo da se moramo braniti i organizovati ̶ rekao je Glogovac, dodavši da se sa ponosom sjeća dana provedenih sa svojom braćom.

Skupu sjećanja svake godine prisustvuje Drago Glagovac iz Čičeva, trenutno nastanjen u Višegradu. Kaže da ovo okupljanje prate jake emocije i sjećanje na dane vojevanja po brdima između Nevesinja i Konjica. Glogovac ističe mu je Dejton teže pao nego sva ratišta i stradanja, jer su Srbi iz Konjica ostali bez vjekovnih ognjišta.

Načelnik opštine Nevesinje Milenko Avdalović ukazao je na sudbinu Srba iz Konjica koji su mnogo postradali u ratu, da bi Dejtonskim sporazumom njihova očekivanja bila iznevjerena. Avdalović je izrazio poštovanje prema ovim ljudima koji su rasuti po čitavom svijetu ističući njihovu volju i snagu da svake godine dođu u Luku i odaju poštu preminulim saborcima i srodnicima.

Predsjednik Boračke organizacije Nevesinje Siniša Šipovac rekao je da je ovo dan sjećanja na vrijeme „kada smo bili odvažni, ponosni i odlučni da branimo vjekovna ognjišta“. Istakao je ulogu i ratnog komandanta majora Bora Antelja koji je, kako je rekao, davao dodatni motiv da istrajemo u očuvanju teritorije.

̶ Srećan sam što sam bio dio generacije koja je stvarala Republiku Srpsku, što se okupljamo u slobodi i uvijek tužan zbog velikih žrtava koje smo podnijeli na tom putu ̶ naglasio je Šipovac.

Velike ovacije izazvalo je prenošenje pozdrava od majora Bora Antelja i pukovnika Dušana Vukoja.

„Neka je vječna slava i hvala paloj braći. Okupljajte se i čuvajte uspomene na našu časnu i junačku borbu“, poručili su ratni komandanti.

Vijence i cvijeće kod Spomen obilježja su položili predstavnici opštinskih boračkih organizacija iz Hercegovine, opštine Nevesinje, Trećeg pješadijskog RS puka, Izviđačko-diverzantskog voda, Udruženja Konjičana RS, te udruženja porodica poginulih boraca i nestalih civila, djece poginulih boraca „Nasljeđe“, strješina Vojske RS i vojnih i civilnih žrtava rata.

U kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupila je etno grupa „Sveti Dimitrije“ i guslar Snježan Glogovac.

Radio Nevesinje