Info

Nevesinje proslavlja Svetog Dimitrija

Nevesinje proslavlja Svetog Dimitrija

U Nevesinju se danas obilježava Dan opštine i krsna slava Boračke organizacije Republike Srpske – Mitrovdan i odaje pošta palim vojnicima u mitrovdanskim bitkama 1992. i 1994. godine. Svečanosti su prilagođene novonastaloj situaciji izazvanoj pandemijom virusa Korona.

Obilježavanje Mitrovdana počeće svetom liturgijom u Sabornom hramu, a završni dio svečanosti je otkrivanje Spomenika legendarnom komandantu Novici Gušiću. Bogosluženja će obaviti vladike Dimitrije i Atanasije, a najavljeno je da će manifestaciji prisustvovati srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, predsjednik Boračke organizacije RS Milomir Savčić, narodni poslanici, ratni komandanti, predstavnici boračkih organizacija i drugi gosti.

Obilježavanje Mitrovdana organizuju Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade RS, Boračka organizacija RS i Opština Nevesinje.

Prisustvovali su predstavnici lokalnih i republičkih institucija, predstavnici hercegovačkih opština, boračkih udruženja, porodica poginulih boraca, i borci – učesnici odbrane Nevesinja i stvaranja Republike Srpske.

Mitrovdan je poseban praznik za stanovništvo ovog dijela Hercegovine i Republike Srpske. Osim što ga borci praznuju kao krsnu slavu, Mitrovdan je Dan opštine i dan kada su borci Nevesinjske brigade, u dva navrata, 1992. i 1994. godine, odbranili Nevesinje i srpsku Hercegovinu.

Bile su to bitke za opstanak, protiv mnogostruko jačeg i opremljenijeg neprijatelja. Nažalost, u tim bitkama, staradala su šezdeset četiri borca.

SPC danas slavi Mitrovdan
Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas praznik Svetog Dimitrija Solunskog, u narodu poznat kao Mitrovdan, u znak sjećanja na stradanje i smrt ovog svetitelja.
Ovaj svetac je život okončao u tamnici 306. godine kao borac za hrišćansku vjeru.

Dimitrije je rođen u Solunu u trećem vijeku poslije Hrista za vrijeme cara Maksimilijana. Kada je od cara dobio naređenje da progoni hrišćane, on se na to nije obazirao već je javno propovijedao hrišćansku vjeru. Cara su obavijestili o neposlušnosti Dimitrijevoj, koji je preobraćao narod u hrišćanstvo.

Kada je car čuo da je solunski komandant i sam hrišćanin, naredio je da ga bace u tamnicu gdje je mučen, a potom pogubljen. Solunski hrišćani su ga tajno sahranili, a na mjestu njegovog groba kasnije je podignuta crkva. Sveti Dimitrije je proglašen zaštitnikom grada Soluna.

Crkveni spisi navode da se Sveti Dimitrije mnogo puta javljao i spasavao grad od zemljotresa i nesreća. I danas se vjeruje da je čudotvorna snaga njegovih moštiju izliječila mnogobrojne bolesnike.

Prema narodnom predanju i žitijima svetaca, Dimitrijev grob je odisao bosiljkom i smirnom, pa je zato taj svetac nazvan Mirotočivi.

Kult Svetog Dimitrija veoma je živ i kod Srba, a u srednjovjekovnoj Srbiji posvećeni su mu mnogobrojni hramovi, uključujući i crkvu u Pećkoj Patrijaršiji i kapelu u manastiru Visoki Dečani.

VH