PolitikaVirtual Magazin

Nema datuma za ulazak balkanskih zemalja u EU

Nema datuma za ulazak balkanskih zemalja u EU
Merkel: Nisam podržala fiksni datum za ulazak Zapadnog Balkana u EU- Usvojena deklaracija o podršci proširenju i saradnji
Nemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila danas da su se učesnici samita EU-Zapadni Balkan saglasili da zemlje Zapadnog Balkana pripadaju Evropi, ali da nije podržala pozive za davanje fiksnog datuma zemljama Zapadnog Balkana za njihovo pristupanje Uniji.

„Nisam podržala da se zemljama Zapadnog Balkana da fiksni datum za njihovo pristupanje Evropskoj uniji”, izjavila je Merkel na samitu EU-Zapadni Balkan na Brdu kod Kranja.

„Zaista ne verujem u određivanje datuma, ali verujem u ispunjavanje naših obećanja. Kada se steknu uslovi, pristupanje može da se realizuje”, rekla je Merkel novinarima nakon samita, javio je Rojters a prenosi Tanjug.

Ona je takođe izrazila nadu da bi problemi oko blokade pristupnih pregovora Severne Makedonije mogli biti prevaziđeni.

Deklaracija o podršci proširenju i saradnji
Lideri EU, uz saglasnost lidera sa Zapadnog Balkana, usvojili su danas na samitu EU-Zapadni Balkan deklaraciju u kojoj daju nedvosmislenu podršku evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana i potvrđuju posvećenost procesu proširenja zasnovanog na „kredibilnim reformama partnera”uz naglasak na važnosti „jačanja integracija i kapaciteta apsorbacije novih članica” od strane same EU.

„EU ponovno potvrđuje svoju posvećenost procesu proširenja i odluke donete na osnovu verodostojnih reformi partnera, poštenih i strogih uslova i načela sopstvenih zasluga. Dodatno ćemo pojačati zajednički angažman kako bismo pokrenuli političke, ekonomske i društvene promene regiona, istovremeno priznajući napredak koji je Zapadni Balkan postigao”, navodi se u prvoj tački.

Takođe se podseća i na značaj toga da EU može održati i produbiti svoj razvoj, osiguravajući tako svoju sposobnost za integraciju novih članica.

Istovremeno se od partnera u regionu traži da prepoznaju i ističu podršku koju dobijaju od EU.

EU ističe da potpuno podržava posvećenost zapadnobalkanskih partnera inkluzivnoj regionalnoj saradnji i jačanju dobrosusedskih odnosa.

Dijalogu Beograda i Prištine posvećena je tačka pod rednim brojem šest u kojoj se navodi da se od dve stranke očekuje konkretan napredak i normalizacija odnosa.

„Potpuno podržavamo napore specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine i ostala pitanja Zapadnog Balkana i od dve strane očekujemo konkretan napredak i normalizaciju odnosa, koja je ključna za stabilnost i razvoj celog regiona i koja će osigurati nastavak njihovog evropskog puta”, navodi se u dokumentu.

„Brdo deklaracija” podseća na važnost demokratije, vladavine prava i osnovnih prava na Zapadnom Balkanu, kako i na borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, ljudska prava, prava manjina, rodnu ravnopravnost.

„Jačanje civilnog društva i nezavisnost i pluralizam medija su ključne komponente svakog demokratskog sistema i mi podržavamo njihovu ulogu na Zapadnom Balkanu”, stoji u tekstu usvojene Deklaracije.

Istovremeno, napominje se da će EU podrška partnerima na Zapadnom Balkanu biti „usko povezana sa opipljivim napretkom u oblasti vladavine prava, društveno-ekonomskim reformama i privrženosti evropskim pravilima i standardima”

Dalje se konstatuje podrška koju su zemlje Zapadnog Balkana dale jedna drugoj i EU tokom pandemije virusa korona, ali i tvrdi da će EU nastaviti da daje podršku, i to kroz nabavku vakcina.

U delu Deklaracije koji se odnosi na Ekonomski i investicioni plan, EU naglašava da se mobiliše oko „30 milijardi evra za region u narednih sedam godina”, od čega je 9 milijardi bespovratnih sredstava, a oko 20 milijardi investicija u obnovu i oporavak Zapadnog Balkana.

EU dodaje da nastavlja da podržava regionalnu saradnju i poziva lidere regiona da uspostave Zajedničko regionalno tržiste, dogovoreno u Sofiji 2020. godine, a pozdravlja se i mapa puta za postepeno ukidanje rominga između EU i Zapadnog Balkana.

„Održivi transport je kamen temeljac za ekonomsku i društvenu integraciju EU i Zapadnog Balkana. Prioritetno je dalje razvijati transportnu povezanost kako unutar regiona tako i regiona sa EU, posebno u pogledu železnice i rečnog saobraćaja”, navodi se u tekstu, prenosi Tanjug.

Kada je reč o političkoj i bezbednosnoj saradnji, lideri EU pozivaju partnere sa Zapadnog Balkana da napreduju ka „punom usklađivanju sa spoljnom politikom EU”, pojačaju saradnju sa EU na borbi protiv dezinformacija i hibridnih pretnji i da nastave saradnju po pitanju migracija i borbe protiv terorizma, pranja novca, trgovine ljudima i drogom.

U zaključku deklaracije navodi se da će samit EU Zapadni Balkana, u cilju „poboljšanonog političkog dijaloga sa regionom”, postati regularni, a da se sledeći planira za 2022. godinu.

Makron: Zemlje Balkana na putu ka EU
KRANj – Francuski predsednik Emanuel Makron je izjavio danas da su zemlje Balkana na putu ka Evropskoj uniji i da im se mora pokazati da se nalaze u srcu Evrope.

On je, nakon Samita EU-Zapadni Balkan na Brdu kod Kranja, poručio da ove zemlje zaslužuju ulaganja, trgovinu i eventualno članstvo.

„Imali smo dobru diskusiju. Želja nam je da, kratkoročno gledano, ponovo damo evropsku perspektivu zemljama Balkana, koje su u srcu Evrope”, rekao je Makron novinarima.

„Moramo da odgovorimo”, rekao je francuski predsednik, navodeći da bi to pomoglo evropskoj stabilnost, prenosi Tanjug.

On je, takođe, napomenuo da bi za prijem još šest članica bile neophodne reforme evropskog procesa donošenja odluka.

Politika