IstorijaKulturaVirtual Magazin

Na internet stranici Muzeja mogu se prijaviti saznanja o žrtvama Jasenovca

Na internet stranici Muzeja mogu se prijaviti saznanja o žrtvama Jasenovca
Direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu Dejan Ristić danas je, povodom 80 godina od uspostavljanja sistema koncentracionog logora smrti Jasenovac, pozvao sve koji imaju saznanja o žrtvama da to prijave tako što će popuniti formular.
Formular je dostupan na naslovnoj stranici Muzeja.

Ristić je u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu, gdje je Muzej žrtava genocida organizovao skup “Kada prošlost progovori – Jasenovac, osamdeset godina kasnije”, istakao da Muzej i dalje vrši identifikaciju žrtava Drugog svjetskog rata na isti način kao i Memorijalni centar Jad Vašem u Jerusalimu i druge relevantne svjetske institucije.

  • Dobijamo veliki broj tih formulara svakodnevno i beskrajno smo zahvalni svim našim sugrađanima i sunarodnicima, jer nam to omogućuje da mnogo brže i efikasnije popunjavamo bazu i korigujemo je. Na taj način ćemo svi zajedno očuvati dostojanstveno sjećanje na sve naše stradalnike – rekao je Ristić.

On je istakao da je danas tužan dan, kada je prije 80 godina uspostavljen sistem koncentracionog logora smrti u Jasenovcu, u okviru Nezavisne Države Hrvatske, kao najmonstruoznije i najbrutalnije stratište u cijeloj Evropi tokom Drugog svjetskog rata.

Tim povodom, kako je naveo, Muzej žrtava genocida i Udruženje logoraša Jasenovca priredili su danas u Narodnoj biblioteci Srbije susret sa preživjelim zatočenicima tog logora smrti, na kojem su svoja svjedočenja o zatočeništvu u Jasenovcu iznijeli Gordana Radojičić, Slavko Milanović i Milinko Čekić.

  • Mi u Muzeju žrtava genocida smatrali smo da na ovaj dan ne treba da govore istoričari, da ne treba niko da tumači, pojašnjava, vrednuje, već da treba da omogućimo da prošlost progovori autentičnim glasom i svjedočenjima preživjelih – rekao je Ristić.

On je istakao da je preživjelih zatočenika Jasenovca sve manje i manje kako vrijeme prolazi i zbog toga su njihova svjedočanstva još dragocenija.

  • Zamolili smo ih da to učine pred javnošću i da njih troje kao predstavnici stradalnog srpskog naroda u Jasenovcu po ko zna koji put progovore i saopšte svoja tragična, autentična svjedočanstva o onome što su lično doživjeli i, na svu sreću, preživjeli. Stoga je ovo dan kada prošlost progovara i kada mi istoričari treba da budemo u drugom planu – rekao je Ristić.Direktor beogradskog Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić rekao je da su imali najavu da će se pojaviti sporan tekst o Jasenovcu, te naveo da David Goldman, potpisan kao autor sramotnog teksta u izraelskom listu “Džeruzalem post” ne postoji i da je stvarni autor žena iz zemlje u susjedstvu Srbije.
    Dejan Ristić (Foto: Ministarstvo kulture i informisanja) – Foto: Facebook
    Dejan Ristić (Foto: Ministarstvo kulture i informisanja)Foto: Facebook
  • David Goldman ne postoji, znamo ko je autor, odnosno autorka, da budem precizan, iz neposrednog susjedstva Srbije, malo zapadnije od nas, i znamo da autorka zna da mi znamo njen identitet i već smo reagovali i nekim drugim kanalima – rekao je Ristić za RTS.

On je naveo da je Muzej žrtava genocida imao nekoliko mjeseci ranije informaciju da će se sporan tekst o Jasenovcu pojaviti u nekom od svjetskih medija, te da su, čim su primijetili da je objavljen u “Džeruzalem postu”, odmah reagovali.

  • Odmah smo stupili u kontakt sa rukovodstvom “Džeruzalem posta” i rekao sam im da je tekst obična “svinjarija”. Tražio sam da se odmah ukloni, tako da smo mi uradili jedan tekst, koji je bio objavljen i najavljen na naslovnoj strani sa izvinjenjem – istakao je Ristić.

On je naglasio da su brojni svjetski naučnici nakon pojavljivanja teksta dali podršku Muzeju žrtava genocida, Srbiji i srpskom narodu u iznošenju istorijske istine i činjenica o Jasenovcu.

  • Obratilo nam se, Muzeju žrtava genocida, nekoliko zapadnih i američkih univerziteta sa molbom da dostavimo “Goldmanov” tekst i naš odgovor kao primer koji mogu koristiti na predavanjima kako se suprotstaviti pseudonauci i zlonamernoj reviziji istorije – rekao je Ristić.

Izraelski list “Džeruzalem post” izrazio je duboko žaljenje zbog objavljivanja teksta autora Davida Goldmana u kojem je osporavan broj žrtava u ustaškom logoru Jasenovac i istakao da se revidiranje istorije ne smije dozvoliti.

SRNA