PolitikaVirtual Magazin

Moguće ujedinjenje opozicije iz dva entiteta?

Moguće ujedinjenje opozicije iz dva entiteta povod za nove svađe u RS
Milorad Dodik u ovim najavama vidi ruku stranog faktora, dok je opozicionarima vlast SNSD-a, SDS-a i HDZ-a kriva za loš život
Predstavnički dom parlamenta BiH (Foto: Parlamentarna skupština BiH
Od našeg stalnog dopisnika –

Banjaluka – Naznake koje se čuju minulih dana i po kojima bi opozicioni blokovi iz dva entiteta – Republike Srpske i Federacije BiH – dogodine na izbore pred birače mogli da izađu „ujedinjeni”, to jest sa zajednički usaglašenim delovanjem, poslužile su kao povod za različite interpretacije takve mogućnosti, ali i razmenu optužbi, prevashodno unutar RS.

Za razliku od Federacije BiH, gde javnost s odobravanjem gleda na svako objedinjavanje u okvirima BiH, pa je realno očekivati da tamošnja opozicija dobije simpatije za politiku „unutrašnjih integracija”, stvari drugačije stoje u RS, gde se uvek uz poseban oprez posmatra saradnja između entiteta. Možda je iz tog razloga i opozicija u RS oprezna u odgovorima na pitanja da li će saradnje biti, iako lideri partija takvu mogućnost ne odbacuju. Nagoveštaj da bi se opozicione partije iz dva entiteta mogle udružiti dao je Mladen Ivanić, počasni predsednik PDP-a, koji je nedavno izjavio da bi bilo dobro da opozicione stranke iz RS pronađu partnere u drugom entitetu. Sudeći po izjavama, utisak je da opozicione stranke iz FBiH uglavnom blagonaklono gledaju na takvu saradnju s partijama u Srpskoj.

Predsednik Naše stranke Predrag Kojović nada se skorim razgovorima s opozicijom iz RS, jer veruje u sporazum koji će ubediti građane da je to „novi početak i nova šansa za BiH”. I Nermin Nikšić, lider SDP-a, veruje da se otvaraju vrata za mogućnost pravljenja širokog bloka i platforme za izbore i dodaje: „Naša želja je da pružimo novu nadu, da vratimo šansu, da svako bude ponosan pripadnik svog naroda, malo više Bosanac i Hercegovac. Da gradimo BiH.”

U Srpskoj još bez konkretnog odgovora. Mirko Šarović, predsednik SDS-a, rekao je da je jasno da opozicija dolazi iz različitih entiteta, ali da zajednički interes može da bude očuvanje Dejtonskog sporazuma, interes zemlje, napredak za bolji život, za kvalitetne evropske zakone, da se okupimo oko pristupanja EU… „Bezbroj interesa prema kojima imamo isti ili približno isti stav. Ako sarađujemo, ne znači da smo u savezu”, komentarisao je Šarović za televiziju N1.

Branislav Borenović, predsednik PDP-a, rekao je nedavno da je dobro što se opozicije u RS i FBiH ujedinjuju u svojim entitetima, ali da ne vidi mogućnost koaliranja, rekavši da s opozicijom u FBiH postoji korektna saradnja, ali „ništa više od toga”. Naveo je da su dodirne tačke opozicije iz RS i FBiH moguće u zajedničkim organima BiH i ocenio kako trenutno na nivou BiH postoji koalicija Dodikovog SNSD-a, Izetbegovićevog SDA i Čovićevog HDZ-a, koja je „najodgovornija za loše stanje u zemlji”.

Ipak, poslanik SDS-a u Skupštini RS Nebojša Vukanović načelno nema ništa protiv saradnje s federalnim opozicionim kolegama, ali navodi da je više nego neophodno utvrditi platformu na kojoj će ta saradnja da počiva. Vukanović je rekao da su mir i poštovanje drugih uslov te saradnje, ali i boljeg života u BiH. Vukanović je za sarajevsko „Oslobođenje” izjavio da je potrebno napraviti novi dogovor, odnosno novi politički diskurs, a pre svega, poštovati Dejtonski sporazum, a potom i sve žrtve. „Ne sme biti teških tema, pretnji ratom, zveckanja oružjem i ne sme se neprestano najavljivati prekrajanje granica. Moramo raditi na pomirenju, suživotu i ekonomskom oporavku”, istakao je Vukanović.

Predsednik SNSD-a Milorad Dodik smatra da najave ujedinjenja opozicionih blokova iz Srpske i FBiH da se s vlasti smene SNSD, SDA i HDZ BiH nisu opoziciona, „već pamet stranaca”. Dodik je novinarima u Banjaluci rekao da SNSD nema ništa sa SDA, ali da s HDZ-om BiH ima partnerske odnose.

Dodaje da se stranka koju vodi nikada nije ujedinila s jednima ili drugima, te da je SDA naprosto bila pobednik u FBiH. „To što opozicija iz RS pokušava da napravi s opozicijom u FBiH već se manifestuje. To me ne iznenađuje i tu treba reći da je to smislio neko od mentora sa strane i stranaca koji su rekli da bi to bilo dobro”, ceni Dodik.

I analitičari su podeljeni u pogledu perspektive objedinjavanja opozicije. Za deo njih, reč je o jedinom i dobrodošlom načinu da se opozicionari izbore s vladajućim partijama, dok drugi veruju da bi to bio pucanj u vlastitu nogu, jer bi ukrupnjavanje teško spojivih politika bilo zloupotrebljeno i poslužilo kao politička municija rivalima iz redova vlasti.

Politika/M. Kremenović