PolitikaVirtual Magazin

Lideri zemalja učesnica Procesa Brdo Brioni usvojili Deklaraciju

Lideri zemalja učesnica Procesa Brdo Brioni, usvojili su na Samitu u Skoplju Deklaraciju.

U njoj su se obavezali da će, potvrđujući stav o politici proširenja Evropske unije i perspektivi članstva tzv. zapadnog Balkana u EU, kao najdirektnijem doprinosu očuvanju mira i stabilnosti – sada više nego ikada, intenzivirati strateški dijalog sa institucijama Unije kako bi se ubrzao proces pristupanja EU i spriječilo zanemarivanje regiona.

U Deklaraciji se ističe i da EU, kao i zapadni Balkan, treba da budu spremni za proširenje u najkraćem mogućem roku, ali najkasnije do 2030. godine, kako bi se taj cilj ostvario.

U kontekstu ukrajinske krize ponovljena je potreba za snažnom, otpornom i inkluzivnom EU, sa zapadnim Balkanom kao njenim dijelom.

Takođe, u Deklaraciji stoji da lideri prepoznaju činjenicu da su sveobuhvatne političke, ekonomske i društvene reforme ključne za pristupanje EU, te da se obavezuju da će intenzivirati napore u sprovođenju reformi na zapadnom Balkanu u cilju jačanja vladavine prava, napretka, funkcionisanja demokratskih institucija i javne uprave.

„Potvrđujemo da su regionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi od suštinskog značaja za napredak na putu ka EU. Obavezujemo se da ćemo zajedno raditi na njegovanju atmosfere međusobnog povjerenja, razumjevanja, mirnog i trajnog rešavanja otvorenih bilateralnih pitanja i solidarnosti među nama”, dodaje se u Deklaraciji.

Istaknuta je i važnost postizanja koristi i mogućnosti za građane zapadnog Balkana i prije formalnog pristupanja, zbog čega se EU poziva da razmotri otvaranje puteva koji bi omogućili zapadnom Balkanu da pristupi specifičnim politikama, inicijativama i fondovima Unije, kako bi se građanima približile prednosti članstva u EU.

„U tom smislu, ističemo hitnost korišćenja nove metodologije pregovora kako bi se ubrzao proces pristupanja EU zasnovan na zaslugama, kao i da bi se obezbjedio napredak postepene integracije EU i regiona tokom proširenja”, kaže se u zajedničkom dokumentu.

Dio Deklaracije odnosi se na borbu protiv posljedica takozvanih klimatskih promjena i njihovo ublažavanje, budući da je prilagođavanje klimatskim promjenama zajednička odgovornost koja zahtjeva zajedničke napore vlada, civilnog društva, privatnog sektora i međunarodnih partnera.

„Rješavanje izazova klimatskih promjena, zelene tranzicije i zelenog rasta, zajedno sa povećanom diversifikacijom energije i prelaskom na obnovljivu energiju i efikasnost, treba unaprijediti. Posvećeni smo ubrzanju tranzicije na obnovljive izvore energije i poboljšanju energetske efikasnosti, kako bismo osigurali održivu energetsku budućnost”, navodi se u Deklaraciji.

Mladi da ostanu u regionu zapadnog Balkana

U dokumentu se podsjeća na Paket energetske podrške zapadnom Balkanu od milijardu evra, kojim EU proširuje mere solidarnosti, uz poruku da će region zajedno raditi na očuvanju i zaštiti jedinstvenih ekosistema i promovisanju prakse održivog korišćenja zemljišta.

U Deklaraciji se ističe i potreba da mladi ostanu u regionu zapadnog Balkana, jer njihov odlazak ima značajne posljedice po dugoročnu vitalnost društava, održiv ekonomski rast i društveni napredak.

„Prepoznajemo suštinski značaj zadržavanja mladih na zapadnom Balkanu. Čvrsto vjerujemo da je iskorišćavanje potencijala mladih od vitalnog značaja za napredak naših društava i postizanje dugoročnog prosperiteta. Ističemo važnost saradnje sa EU i podrške u zadržavanju mladih u regionu”, stoji u dokumentu.

Lideri su saglasni i da je potrebno slaviti raznolikost regiona zapadnog Balkana i biti posvećen promovisanju kulturne razmjene i razumevanja među mladima, i raditi na unapređenju obrazovnih sistema i povećanju mogućnosti za mlade da steknu odgovarajuće kompetencije i vještine.

„Potvrđujemo da je saradnja u ovim oblastima neophodna za jačanje razvoja ljudskog kapitala, zaustavljanje odliva mozgova i podsticanje razvoja dugoročnog, stabilnog i inovativnog ekosistema i tranzicije ka ekonomiji zasnovanoj na znanju, pružajući bolju perspektivu mladima u regionu”, navodi se u Deklaraciji iz Skoplja, prenosi Sputnjik.rs

Glas Srpske