PolitikaVirtual Magazin

Ko je autor non-pejpera?

Zbog čvrstog stava o nepriznavanju Kosova, Srbija je bila izložena raznim non-pejperima, izjavio je danas predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić koji nije isključio mogućnost da je Angelina Ajnhorts napisala najnoviji „non-pejper” o rešavanju kosovskog pitanja jer je, kako kaže, ona godinama neposredno učestvovala u dijalogu Beograda i Prištine.

Dačić je rekao za TV Pink da je Ajnhorst, koja se pominje kao navodni autor tzv. „non-pejpera” Nemačke i Francuske o rešavanju kosovskog pitanja, „svih ovih godina držala vezu i sa Beogradom i sa Prištinom”, ali da ona nije mogla sama da napiše taj dokument i da se verovatno sa nekim konsultovala.

„Pojavila se pandemija raznih non-pejpera, to se gurne u etar i onda Priština kaže da je sve to namestio Beograd, da imamo tajne veze i papire, a u suštini nijedan od tih papira nama ne odgovara”, kazao je Dačić, javlja Tanjug.

Naglasio je da Beograd od starta pregovora sa Prištinom ima jasna opredeljenja da neće priznati nezavisnost Kosova, ali da želi da razgovara o normalizaciji odnosa sa Prištinom.

Dačić je ocenio da stavovima o nedolasku 11. maja na nastavak dijaloga sa Beogradom, Kurti ponižava EU usred Brisela.
Izvršna direktorka Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) za Evropu i Aziju, Angelina Ajhorst do ovoga trenutka nije zvanično odgovorila na pitanje Tanjuga da li je ona, možda autor “non-pejpera” koji je prištinska Koha plasirala kao nemačko-francuski predlog kojim se kao finalno rešenje dijaloga Beograda i Prištine predviđa “međusobno priznaje suvereniteta i treitorijalnog integriteta”, i široka autonomija za Srbe na Kosovu i Metohiji.
Izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da sumnja da je taj dokument pisala lukava, pametna, i fantastično upućena u tematiku rešavanja pitanja odnosa Beograda i Prištine, žena koja je bila je na svakom sastanku posvećenom ovoj temi, a različite zahteve suprotnih strana za zatvaranje Briselskog dijaloga umrežila je filigranski umešno, bacila je medije u potragu za moćnom i lukavom ženom, a sumnje su pale prvo i na Angelu Merkel.Angelina Ajhorst je u periodu od 2015. do 2019. godine bila posrednik, kako u tehničkim rundama dijaloga Beograda i Prištine, tako i na sastancima na najvišem politiškom nivou između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Hašima Tačija.

Dok nije postavljena na novu funkciju početkom prošle godine u briselskim krugovima, važila je, a kao jedan od najvećih poznavalca procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine, kao mogući izbor tada novog šefa diplomatije, Žosepa Borelja, za mesto novog specijalnog predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine. Ajhorst je holandska državljanka, studirala je jezike i kulture Bliskog istoka na Katoličkom univerzitetu u Nijmegenu, a politologiju na Universite Libre u Briselu. Diplomirala je međunarodno pravo, ljudska prava i pravo međunarodnih organizacija. Između 1989. i 1996. godine je radila za Ujedinjene nacije u Njujorku, Evropskoj komisiji priključila se 1996. godine gde je zauzimala različita savetnička mesta u Barselonskom procesu na južnom Mediteranu, ljudskom i socijalnom razvoju i međunarodnoj zdravstvenoj podršci.

Među ženama koje su, s obzirom na uključenost u dijalog i pregovore dve strane, mogle doći u obzir kao autori non pejpera je teorijski i Ana Maria Boura grčki diplomata koja je u Evropskoj spoljnopolitičkoj službi godinama unazad zadužena za Balkan i konkretno za Kosovo i dijalog o Beograda i Prištine.

Bila je viši savetnik u dijalogu Beograda i Prištine od samog početka procesa 2009. godine, radila na procesu normalizacije odnosa dve strane tokom mandata Ketrin Ešton (2009-2014) i Federike Mogerini (2014-2019).

Iako ne toliko eksponirana kao Ajnhorst, Boura je priustvovala sastancima dijaloga, ali i posetama šefova EU diplomatija Beogradu i Prištini.

Rezultate dijaloga, kome posreduje EU, predstavljala je i u Evropskom parlamentu.

Tokom blokade dijaloga Beograda i Prištine, izazvanog prištinskim taksama na robu iz centralne Srbije, Boura se zalagala za zajednički pritisak EU i SAD na kosovske zvaničnike u cilju povlačanje te odluke.

Politika/Pink/RTV