Virtual Cafe

Iznad Istoka i Zapada

Pre dvadeset godina, na Vaskrs 2001, pojavio se jedan od najneobičnijih muzičkih albuma ne samo srpske, veće cele postjugoslovenske popularne kulture. Reč je o albumu “Pesme iznad Istoka i Zapada” nastalom na stihove vladike ohridskog i žičkog Nikolaja Velimirovića. Toj nesvakidašnjosti dodatno doprinosi činjenica da je nastao po ideji nedavno upokojenog mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve Amfilohija. Na mitropolitov podsticaj, sadašnji vladika pakračko-slavonski Jovan (Ćulibrk), tada jeromonah, okupio je grupu muzičara koja se rado odazvala pozivu da učestvuje na ovom projektu. Poseban doprinos tokom stvaranja albuma dali su Goran Marić (ex Bjesovi), Drago Senić (ex qrve) i Svetlana Spajić. Prve demo-snimke napravio je Drago Senić za vreme bombardovanja, dok je album, za čiju produkciju je bio zadužen Ivan Kljajić, sniman u studiju “O” od decembra 1999. do juna 2000. godine. Izdanje albuma je zajednički poduhvat Radija Svetigore i PGP RTS-a.

Prema rečima Draga Senića, atmosfera je tokom snimanja bila poletna, puna entuzijazma i mnogi su hteli da se priključe tom projektu o čemu svedoči i dugačak spisak učesnika sa prostora Srbije, Crne Gore, Republike Srpske i Makedonije (vidi: Spisak učesnika). Na albumu se našlo trinaest pesama koje su urađene u različitim aranžmanima: rok (Goran Marić, Drago Senić, Partibrejkers, DST, Revolt i 357), eksperimentalnim (Darkwood Dub, Goran Trajkoski), kao i sa motivima iz tradicionalne muzike (Svetlana Spajić, Zora Vitas), dok je Jasmina Mitrušić-Mina napravila prefinjenu i snažnu kompoziciju.

Iako album nije bio prvi koji se doticao verskih tema, jer su to prethodno uradili Idoli sa pločom “Odbrana i poslednji dani“ (1982), ovde je to učinjeno mnogo neposrednije. “Pesme iznad Istoka i Zapada” se više oslanjaju na ono što su radile grupe Padot na Vizantija, Mizar, Aporea i Anastasija u čijem radu je prvi put došlo do spajanja našeg autentičnog predanja sa pop kulturom i za čiju delatnost je važno delovanje Gorana Trajkoskog, koji je takođe uzeo učešće u ovom projektu.

Balkanrock