PolitikaPrivredaVirtual Magazin

Iz Sarajeva stiže protest povodom planova u RS

Sarajevo se buni protiv novih hidrocentrala u RS
Beograd i Banjaluka planiraju zajednički projekat u gornjem slivu Drine, što su Komšić i Izetbegović osudili

Svaki potez vlasti Republike Srpske, koji jača njenu stabilnost i čini je još uspešnijom, prate neizostavno negativne i, uglavnom, neosnovane reakcije iz sarajevskih političkih krugova. Jedna od takvih stigla je i nakon što su u petak u Banjaluci premijeri Srbije i Srpske, Ana Brnabić i Radovan Višković, potpisali zajedničku Izjavu o izgradnju tri hidrocentrale u gornjem slivu reke Drine, ukupne vrednosti 520 miliona evra.

Potpisivanje te izjave osudile su, očekivano, Stranka demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića i Demokratska fronta (DF) Željka Komšića, koje inače imaju nepodeljene stavove kad je u pitanju Srpska, oličene u zajedničkoj želji da joj vide kraj.

U SDA kažu da je to grubi napad na suverenitet BiH, s čim se slaže i Demokratska fronta. Osim toga, Komšić izjavu kvalifikuje i kao nastavak pljačke javnih dobara BiH putem nelegalnih i protivpravnih entitetskih rešenja koja, kako to on tvrdi, neće biti moguć. Javno osporavajući ustavno pravo Republike Srpske da raspolaže svim onim što se nalazi na njenoj teritoriji, a što podrazumeva i korišćenje hidroenergetskih potencijala, iz Izetbegovićeve SDA najavljuju i „obaranje” izjave, predstavljajući je kao nevažeći akt. Kako navode u saopštenju za javnost, taj cilj ostvariće uz korišćenje svih raspoloživih pravnih instrumenta unutar institucija BiH”, a ako bude potrebno „tražiće”, kao i obično kad podrivaju Republiku Srpsku, i međunarodnu pomoć.

Predsednici Vlade Srbije Ani Brnabić iz SDA,u kojoj se ispod oka gleda na Srpsku od samog njenog nastanka, poručuju da ona može samo sa državnim vlastima BiH pregovarati i eventualno zaključiti sporazum o projektima na Drini, a nikako sa entitetskim premijerom, kao neovlaštenim organom, jer to predstavlja vrlo opasno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Podsećaju je da je upravo taj document obavezao Srbiju da poštuje suverenitet i unutrašnje ustavno uređenje BiH.

Uz potpuno ignorisanje reakcija koje stižu iz Sarajeva, zvaničnici Republike Srpske odgovaraju da imaju puno pravo da raspolažu resursima na svojoj teritoriji i da za to nema nikavih pravnih prepreka, te da su odnosi Srpske i Srbije nikad jači.

To (raspolaganje resursima) nam neće zabraniti niko, a pogotovo Bakir Izetbegović I Željko Komšić, izjavio je Radovan Kovačević, savetnik srpskog člana Predsedništva BiH, naglašavajući da će njihovi napori, sve dok je Srpska jedinstvena i snažna, biti uzaludni.

U izjavi za RTRS, Kovačević je izrazio čuđenje što se političko Sarajevo, ni nakon 25 godina od formiranja dejtonske BiH, ne može da pomiri sa nepobitnom činjenicom da Republika Srpska postoji i da ima svoja prava. „Daćemo im još 25 godina, pa i čitavu večnost da prihvate da je Srpska nepromenjiva kategorija i da ima sva ona prava koja su zagarantovana i Dejtonskim sporazumom i Ustavom BiH”, kazao je on.

Zajednička izjava o realizaciji projekta HES “Gornja Drina”, sa ličnim potpisima premijera Srbije I Srpske, podrazumeva izgradnju tri hidroelektrane (Buk Bijela, Foča i Paunci) koje će činiti budući hidroenergetski sistem “Gornja Drina”, a prvi bi bio “Buk Bijela”. Premijerka Brnabić rekla je da je to prvi, od dva strateška zajednička projekta Srpske I Srbije u ovoj i narednoj godini, a da će za drugi, izgradnju aerodroma u Trebinju, Srbija do kraja godine iz budžeta izdvojiti 30 miliona evra.

Politika/D. Stanišić