PolitikaPrivredaVirtual Magazin

Iz Nemačke stižu napredne tehnologije u Srbiju

Iz Nemačke stižu napredne tehnologije u Srbiju. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće danas kancelarku Nemačke Angelu Merkel, koja dolazi u zvaničnu posetu Srbiji. Kako je najavljeno, u fokusu razgovora biće bilateralni, ekonomsko-politički odnosi i pitanja evropske perspektive.

Ova poseta, iako odlazeće kancelarke, može da bude značajna za dolazak novih ulagača iz Nemačke. Privredna saradnja dveju zemalja je u stalnom usponu. Nemačka je jedan od najvažnijih investitora kod nas. Prema podacima NBS, od 2010. zaključno s drugim tromesečjem 2021. iz ove zemlje je u Srbiju uloženo ukupno 2.013,4 milijarde evra, tako da se po visini ulaganja u našoj zemlji Nemačka nalazi na petom mestu, odmah posle Holandije, Austrije, Ruske Federacije i Kine.

Zanimljivo je da u poslednje vreme iz Nemačke dolaze visokotehnološke kompanije, koje u Srbiji otvaraju svoje razvojne centre, zapošljavaju naše inženjere i tesno sarađuju s našim fakultetima. Na primer, nemački ZF u Pančevu proizvodi delove za automobile, brodove i železnicu. Ta kompanija predstavlja najsavremeniji trend u auto-industriji, s naprednom tehnologijom i jedinstvenim razvojnim centrom u kom kreira inovativna rešenja za električne automobile, u saradnji s Mašinskim fakultetom iz Beograda.

Takođe, „Kontinental” je početkom ove godine otvorio u Novom Sadu fabriku u kojoj se proizvode napredni elektronski sistemi za upravljanje vozilima. Otvorili su i Razvojno-istraživački centar i ugovorili saradnju s novosadskim tehničkim fakultetom. Inovativna elektronika proizvedena ovde sa etiketom „mejd in Srbija” dokaz je da nam je Nemačka donela visokoakumulativne proizvodne grane, koje donose odlične profitne stope.

Predsednik Srbije je u martu na otvaranju te fabrike zahvalio kancelarki Angeli Merkel, koja nam je, kako je rekao, pomogla u dovođenju nemačkih investitora i rešavanju nekih regionalnih problema i time otvorila put iskrenog prijateljstva Nemačke i Srbije i njihove najbolje saradnje.

U Srbiji posluje oko 400 nemačkih kompanija, koje zapošljavaju nešto manje od 60 hiljada radnika. Kao najveći investitori ističu se „Štada”, „Metro”, „Henkel”, „Simens”, „Boš” i „Leoni”.

Nemačka je naš najznačajniji trgovinski partner. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u prvih sedam meseci ove godine ukupna spoljnotrgovinska robna razmena iznosila je 3,57 milijardi evra. Izvoz Srbije vredeo je 1,5 milijardi evra, a uvoz dve milijarde evra.

Ono što je interesantno jeste da je ukupna razmena usluga u prvih šest meseci 2021. iznosila 586 miliona evra, od čega su prihodi Republike Srbije iznosili 384 miliona evra, a rashodi 202 miliona evra.

Nemačka je i prethodne godine bila naš prvi partner po ukupnoj razmeni usluga, čija je vrednost bila 1,05 milijardi evra, od čega su prihodi Republike Srbije iznosili 687 miliona evra, a rashodi 368 miliona evra.

Robna razmena dveju zemalja je prošle godine iznosila oko 5,3 milijarde evra, od čega je izvoz iz Srbije bio oko 2,2 milijarde evra, a uvoz 3,1 milijarda evra. Tokom 2019. ukupna robna razmena između Srbije i Nemačke iznosi 5,29 milijardi evra. Naša zemlja je u Nemačku plasirala robu u vrednosti od 2,21 milijardu evra, a na tamošnjem tržištu kupila robu u iznosu od 3,08 milijardi evra.

Na nemačkom tržištu prodajemo setove provodnika za paljenje, delove za elektromotore i električne generatore, motore jednosmerne struje, delove i pribor za motorna vozila, kao i smrznute maline.

S druge strane, uvozimo lekove, upotrebljavane automobile, motore jednosmerne struje, delove za elektromotore i električne generatore, agregate ili konvertore i žice od rafinisanog bakra.

Politika/M. Avakumović