Info

Hercegovački pčelari dobili opremu u vrijednosti 145.000 KM

Za 24 hercegovačka pčelara oprema u vrijednosti 145.000 KM (VIDEO)
Iako relativno blaga zima nije išla na ruku pčelarima, pripreme za predstojeću pčelarsku sezonu su u toku. U Ljubinju, gdje je registrovano oko četiri i po hiljade pčelinjih društava, kažu da su prethodne godine bile izuzetno loše. Kroz projekat “Zaštitimo pčele, spasimo ekosistem”, dvadeset četiri pčelara dobila su opremu vrijednosti po tri hiljade evra, u čemu su učestvovali sa po petnaest odsto novca.
Zbog perioda loših godina i visokih ulaganja pčelarenje u Hercegovini je došlo na ivicu opstanka. Nekoliko pčelara je čak razmišljalo da odustane od uzgoja pčela.

  • Pčelarstvo je postalo neisplativo zato jer smo u Hercegovini ograničeni pčelinjim pašama, nema bagrema, uljane repice, suncokreta, imamo šumu i golet – kaže pčelar Đorđe Krulj.

Prethodnih godina imali su loše sezone medobranja. U ovu zimu su ušli nešto spremniji, zahvaljujući skromnim prinosima meda od vrijeska, koji je ostao u košnicama kao hrana za pčele.

  • Prethodne tri godine su bile izuzetno loše. Sretan je bio onaj pčelar koji je uspio pokriti troškove. Sa promjenom klime kasne i proljećni mrazevi, ljeta su sušna, a i smanjenje stočnog fonda utiče na smanjenje medenja biljaka – naglašava predsjednik Udruženja pčelara “Kadulja” iz Ljubinja Spasoje Popara.

Zbog ograničenih resursa, pčelari su zadovoljni isporučenom opremom. Uz vlastito učešće, pružena im je mogućnost da lakše pčelare i povećaju broj košnica. Svojim novcem, kažu, ne bi mogli kupiti opremu.

U opštinskoj agenciji za razvoj potvrdili su da, različitim konkursima za EU fondove, pokušavaju da pomognu sve vidove poljoprivrede.

Novac za kupovinu pčelarske opreme, vrijednosti 145 hiljada maraka, obezbijedili su njemačko ministarstvo za ekonomski razvoj i saradnju, Opština Ljubinje i Udruženje pčelara. Projekat sprovodi Udruženje za razvoj i afirmaciju NODAS.

RTRS