PolitikaVirtual Magazin

Dodik: Nisu otklonjene prepreke za rad Srba u organima BiH

Dodik: Nisu otklonjene prepreke za rad Srba u organima BiH
U sugestiji Aleksandra Vučića Sarajevo vidi „igru i performans”, a opozicija u RS dokaz ranijih loših poteza vlasti u Srpskoj
Srbi dolazili na sednice, limitirano samo odlučivanje

Odluku o modelu budućeg delovanja srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH trebalo bi da donese Narodna skupština RS, na osnovu sugestije koju je srpskom članu Predsedništva BiH Miloradu Dodiku uputio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a koja već izaziva različite interpretacije u javnosti.

Za opoziciju u RS povratak u organe BiH bio bi dokaz ranijih pogrešnih koraka vlasti u RS, dok u Federaciji BiH u svemu vide tek „kozmetiku i performans”, nezadovoljni zbog toga što srpski predsednik nije od Dodika zatražio da odustane i od aktivnosti na vraćanju ingerencija.

Naime, RS je započela proces suspenzije svih nametnutih rešenja i vraćanje ingerencija u oblasti pravosuđa, indirektnih poreza i vojske. Prvi na redu našli bi se zakoni koji će prerogative za izbor sudija i tužilaca vratiti iz Sarajeva u Banjaluku, uz istovremeno proglašavanje kompletne imovine na teritoriji RS za vlasništvo tog entiteta.

Kristijan Šmit, pojašnjavajući poteze koje namerava da povuče u vezi s namerama Skupštine RS, citirao je Šekspira: „Uradiću pre nego što ću pričati o tome”. Rekao je i da će se „ići putem koji Dodik nije zamislio”, te za federalne medije istakao da se o državnoj imovini mora razgovarati i da se mora doneti zakon o tome kojim niko neće biti oštećen, ali da „nije tačno da sve zemljište u Srpskoj pripada RS”. Šmit kaže da neće poništiti Inckov zakon i dodaje da se „mora raditi na tome da se budućnost BiH odvija bez Dodika”. Na to je Dodik za medije odgovorio da su legalni političari iz RS rekli da na Šmita ne računaju ni u sadašnjosti, a da će birači iz RS reći na koga računaju u budućnosti.

Nakon prošlonedeljnog sastanka s Vučićem, Dodik je rekao da razume kontekst zahteva srpskog predsednika, te najavio da će o tome Skupština RS odlučivati u februaru, posle niza sastanka koji treba da uslede u RS između predstavnika političkih partija. Konstatujući da se „digla hajka u celom svetu”, Dodik je najavio da će RS učiniti ono što je racionalno, uz napomenu da ono što je od RS oduzeto kršenjem Dejtonskog sporazuma nikad neće biti definitivno, niti legalno.

Predsednik Srbije je tada istakao da je svaka odluka na rukovodstvu RS, ali da i predsednika Dodika i sve političke predstavnike u RS moli da razmotre njegov predlog, jer je jasno da neki politički činioci koji suštinski ugrožavaju stabilnost celog regiona, neistinama i insinuacijama, krivicu pokušavaju da prebace na srpski narod i RS.

Dodik je juče novinarima u Banjaluci rekao da Srpska ostaje pri politici vraćanja nadležnosti.

„Tražićemo način da se otklone razlozi za naše neučešće u radu organa BiH. Tek kad se to desi vratićemo se u rad organa u punom kapacitetu. Spremni smo da podržimo izmene Izbornog zakona BiH, ako Bošnjaci i Hrvati dođu do predloga koji bi i za nas bio prihvatljiv”, rekao je Dodik i istakao da se o problemu imovine ne može razgovarati u organima BiH.

Kaže da oni koji kritikuju treba da pročitaju izjavu posle njegovog sastanka s Vučićem. Dodik navodi da su institucije BiH i do sada donosile pojedine odluke, ali da nisu otklonjene prepreke za rad srpskih predstavnika u organima BiH.

Politikolog Vojislav Savić kaže za „Politiku” da je u Sarajevu stvorena atmosfera u kojoj su svi stavovi koji dolaze iz RS nepoželjni i unapred osuđeni. „U takvoj zemlji je teško bilo šta racionalno dogovoriti, jer se interesi jednog naroda potpuno marginalizuju. BiH tako funkcioniše već trideset godina. Strancima od ’Dejtona’ ne valja nijedan srpski predvodnik, a bošnjačke tapšu po ramenu za svaki predlog. U neformalnim sastancima s kolegama iz drugog entiteta, na najobičnijem nivou, vidite da s njima uopšte nije moguće razgovarati ako dolazite sa stavom iza kojeg stoji neki vaš, ma kakav interes. Oni to ne žele da čuju, znaju da za sve što zamisle imaju blanko podršku sa Zapada”, rekao je Savić.

Kad je reč o Vučićevoj sugestiji, on je konstatovao da su institucionalne veze Srbije i RS izuzetno visoke, što je ohrabrujuće, jer to garantuje da neće biti sankcija na Drini, kao što se desilo devedesetih godina prošlog veka pri sudbonosnim odlukama.

„Srbija je naš najvažniji partner, naš glas prema svetu. Mi nemamo svoje diplomatske kanale unutar BiH jer su oni okupirani od strane Sarajeva. Moramo sarađivati, praviti kompromise i racionalno sagledati šta može da se uvaži. Ali postoje crvene linije ispod kojih ne može da se ide i njih su svesni samo ljudi koji žive na ovoj teritoriji. To nas je i očuvalo u izazovnim vremenima”, ocenjuje Savić.

Federalni mediji u molbi srpskog predsednika ne vide ništa novo. Navode da je Vučić predstavnike RS pozvao da se vrate u institucije BiH i glasaju za ono što im odgovara, pa postavljaju pitanje šta je tu novo u odnosu na ono što srpski predstavnici trenutno rade.

Politika/M. Kremenović