PolitikaVirtual Magazin

Beograd treba da razmotri novi pristup prema KiM

Beograd treba da razmotri novi pristup prema KiM
Uključivanje SAD u pregovore o KiM zahteva redefinisanje koncepta i vraćanje u okvire UN, ali tada bi bilo neophodno da se u dijalog uključi makar još jedna stalna članica SB koja ne deli stavove Vašingtona

Neuspeli projekat stvaranja države na delu teritorije suverene evropske zemlje, članice UN, pokrenut je od strane neoliberalnih krugova u uticajnim zapadnim zemljama, a pre svega u SAD, kao nasilni eksperiment prekrajanja međunarodno priznatih granica i bezobzirnog kršenja međunarodnog prava – ocenjuje u razgovoru za „Politiku” nekadašnji potpredsednik Vlade Srbije Nebojša Čović, povodom 14. godišnjice proglašenja nezavisnosti takozvanog Kosova.

– To je, po prvi put posle Drugog svetskog rata, urađeno jednoj evropskoj zemlji, saveznici i pobednici u borbi protiv fašizma. Ako ovo imamo u vidu, još je veći apsurd da ono što je bio prolog, uvodni čin ovog eksperimenta – brutalna i protivzakonita agresija na SRJ 1999. godine – može da se uporedi sa manipulacijama i lažnim izgovorom fašističke Nemačke za napad na Poljsku šezdeset godina ranije. Ali sve što se dešavalo i pre i posle agresije na našu zemlju deo je jednog duboko licemernog i zlonamernog pristupa, koji je, kako se ispostavilo, bio deo plana da se jednog dana primeni na mnogo veće zalogaje na istoku Evrope. Sličnost između onoga što je isprobano na nama, to, rekao bih, zločinačko propagandno udruživanje jednog dela zapadnih političkih struktura i medija u širenju laži i histerije, i onoga čemu smo svedoci ovih dana je zapanjujuća – naglašava naš sagovornik.

Ali, ne teče sve glatko kako su zamišljali?

Kao što je to neretko slučaj u siledžijskoj demonstraciji moći, ono što sledi nije uvek razrađeno do kraja i ne može baš sve da se dobije na silu. Nelagoda u međunarodnoj zajednici izazvana agresijom na našu zemlju, koju je izveo NATO vođen SAD bez mandata UN, dobila je svoj međunarodno pravni epilog u obavezujućoj Rezoluciji SB UN 1244. Ona je nedvosmisleno potvrdila da se radi o delu suverene teritorije naše zemlje koji je pod privremenom međunarodnom civilnom i vojnom upravom, o kojem tek treba, kada se steknu uslovi, razgovarati o vrsti autonomije za stanovništvo koje na njoj živi…

Politika