Vladimir Pištalo: Čitanje daje smisao životu
Vladimir Pištalo: Čitanje daje smisao životu
Odnedavno je v. d. upravnika Narodne biblioteke Srbije, profesor je kod nas i u inostranstvu. Do izbora na ovu funkciju predavao je na Univerzitetu u Nju Hempširu, a predsednik je i Kulturnog foruma Evropskog pokreta u Srbiji.
„Ljudi kažu ‘čuvaj se čoveka i jedne knjige’, ali čuvaj se čoveka i jednog iskustva. Čitava komunikacija je neka vrsta prevođenja pogotovo kada se radi o knjigama. Knjiga je identifikacija, knjiga je empatija i knjiga je prevođenje“, rekao je profesor dr Vladimir Pištalo, gostujući u Kulturnom dnevniku RTS-a.
Napominje da je biblioteka posrednik između knjige i čitaoca i mnogi čitaoci nemaju dovoljno kondicije za čitanje.
„Treba ih zainteresovati i to posredovanje između knjige i čitaoca traži čitavog čoveka. Zaista bih voleo da organizujemo jednu medijsku akciju koja bi se bavila popularisanjem čitanja, ali na jedan način koji je važan ljudima lično“, istakao je prof. dr Vladimir Pištalo.
Dugogodišnji ste profesor i kod nas i u inostranstvu, poznajete potrebe mladih, da li imate neki program kako da mlade zainteresujete da čitaju?
„Voleo bih da angažujem jedan broj javnih ličnosti i da ih pitam ‘koja je vaša omiljena priča’. To mogu da budu poznati glumci, slikari, naročito pisci, da kažu zašto im je ta priča omiljena i kako se odnosi na njihov život. Najvažnija je kopča sa sopstvenim životom. Ne čitamo zato što je lepo biti obrazovan, nego zato što čitanje daje smisao vašem životu“, rekao je Pištalo.
Njegov nagrađivani roman Tesla, portret među maskama, pre 12 godina, bio je najčitanija knjiga u nacionalnoj biblioteci. Sada piše novu knjigu.
„Pišem knjigu koja se zove ‘Pesma o tri sveta’, o jednoj ženi iz Perasta koju su gusari oteli kada je Perast bio pod upravom Mletačke republike. Kasnije se ona vratila iz dalekog sveta u moderno doba Perasta i mislila da je sve bio san.“
RTS