SPC bira patrijarha
Izborni sabor počinje u devet časova u Hramu Svetog Save liturgijom kojom načelstvuje mitropolit dabrobosanski Hrizostom, dok će sednici predsedavati vladika sremski Vasilije a u radu zasedanja učestvuju svi aktivni episkopi
Episkop sremski Vasilije saopštiće srpskim arhijerejima ime novog, 46. poglavara Srpske pravoslavne crkve na izbornom saboru koji počinje danas. Budući da je, kako je saopšteno iz SPC, najstariji arhijerej po hirotoniji, vladika šabački Lavrentije juče pre podne hospitalizovan u Kliničkom centru Srbije, episkop Vasilije će predsedavati Saboru i pročitati iz jedne od tri koverte ime novog, 46. patrijarha srpskog.
Takođe, juče je iz srpske crkve zvanično saopšteno da će izborno zasedanje Svetog arhijerejskog sabora početi u Hramu Svetog Save svetom liturgijom u devet ujutru, kojom će načalstvovati mitropolit dabrobosanski Hrizostom, mjestobljustitelj, čuvar, patrijaraškog trona. Sama sednica, prema navodima medija, počeće u 12 časova, u kripti vračarskog hrama, odabranoj, kako se moglo čuti u crkvenim krugovima, zbog epidemiološke situacije s virusom korona budući da je prostor znatno veći od onog gde se inače održavaju saborske sednice u zgradi Patrijaršije.
U radu izbornog sabora učestvuju svi aktivni episkopi, u srpskoj crkvi ih je 35, vikarni, kojih je četvorica, kao i arhijereji iz Ohridske arhiepiskopije, kojih je takođe četvorica. Ukupno 43 episkopa srpske crkve imaju pravo glasa, s tim što neki od njih, kao administratori upražnjenih eparhija imaju dva glasa: za svoju i eparhiju kojom privremeno upravljaju kao administratori. To je slučaj s episkopom šabačkim Lavrentijem, koji je administrator Valjevske eparhije, vladikom budimljansko-nikšićkim Joanikijem, koji privremeno upravlja i Mitropolijom crnogorsko-primorskom, i vladikom šumadijskim Jovanom, koji je i administrator Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke. Većina arhijereja je došla na izborni sabor, a prema nezvaničnim saznanjima, zbog zatvorenih granica neće mu prisustvovati mitropolit australijsko-novozelandski Siluan, a iz zdravstvenih razloga vladike zapadnoevropski Luka, vranjski Pahomije i šabački Lavrentije. Inače, odsutni episkop može da ovlasti nekog od arhijereja koji učestvuje na Saboru da glasa u njegovo ime.
Zasedanje počinje utvrđivanjem liste arhijereja koji ispunjavaju formalne uslove za patrijarha, a to su da su aktivni episkopi i da imaju najmanje pet godina arhijerejske službe. Nezvanično, taj uslov ispunjavaju 34 arhijereja SPC. Svi oni biće na listi za glasanje, a trojica koja budu imala najviše glasova svoje sabraće, ulaze u trojnu kandidaturu. Oni moraju da osvoje najmanje polovinu plus jedan glas prisutnih članova Sabora. Glasanje je tajno i ponavlja se u koliko god je krugova potrebno dok se ne dobiju tri kandidata koja imaju propisan broj glasova.
Posle toga sledi izbor novog patrijarha „apostolskim žrebom”, nasumičnim izvlačenjem imena jednog od njih. Imena trojica arhijereja s najvećim brojem glasova stavljaju se u tri posebne, zapečaćene koverte. Sve tri se stavljaju u Sveto jevanđelje, a posle molitve i učinjene metanije pred Svetim prestolom, na kojem je položeno Jevanđelje, ugledni duhovnik kojeg je odabrao Sveti arhijerejski Sinod, izvući će jednu od koverti s imenom budućeg patrijarha. Zapečaćenu kovertu predaje predsedavajućem Sabora koji je otvara i čita arhijerejima ime novog poglavara Srpske pravoslavne crkve.
Ustoličenje prvojerarha srpske crkve obično se zakazuje već za sutradan u Sabornoj crkvi u Beogradu, dok uvođenje u tron srpskih patrijaraha u drevnom sedištu SPC, Pećkoj patrijaršiji, bude nešto kasnije. Liturgijom u Sabornoj crkvi i činom ustoličenja novi poglavar srpske crkve i zvanično preuzima svoju dužnost.
Politika/J.Čalija