PolitikaVirtual Magazin

Šolc: NATO ne može i neće direktno da interveniše u Ukrajini

Sergej Volina, komandant ukrajinskih marinaca koji se bore u poslednjem uporištu Mariupolja, poručio je da su njegove snage suočene „sa svojim poslednjim danima, ako ne i satima” i apelovao da im se omogući izvlačenje iz opkoljene fabrike Azovstalj.

Komandant ukrajinske 36. specijalne brigade, čiji se pripadnici nalaze u opkoljenoj fabrici, naveo je da su ruske snage značajno nadmoćnije i uputio je svetskim liderima poziv za pomoć, prenosi Tanjug.

„Verovatno su ovo naši poslednji dani, ako ne i sati. Neprijatelj nas brojčano nadmašuje, deset puta su brojniji. Apelujemo i molimo sve svetske lidere da nam pomognu. Tražimo od njih da organizuju izvlačenje i odvedu nas na teritoriju treće države”, rekao je Volina.

On je naveo i da Rusi imaju „prednost u vazduhu, u artiljeriji, u svojim snagama na kopnu, u opremi i u tenkovima”.

„Mi držimo samo jedan objekat, fabriku Azovstalj gde pored pripadnika vojske ima i civila koji su žrtve u ovom ratu”, naglasio je ukrajinski komandant.

Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je da je važno sprečiti da se rat u Ukrajini proširi na druge zemlje, zbog čega „NATO ne može i neće direktno da interveniše u ratu” u toj zemlji, prenosi AP.

Šolc je sinoć rekao da će Nemačka i dalje omogućavati isporuke oružja Ukrajini, a jedna od mogućnosti su isporuke sistema iz istočnoevropskih zemalja koji bi bili lako i brzo upotrebljivi.

Šolc se suočava sa sve većim pritiskom unutar sopstvene vladajuće koalicije i glavne opozicione stranke da isporuči teško oružje kao što su nemački tenkovi Leopard, dodaje AP.

Međutim, Šolc je rekao da su Nemačka i njeni partneri u Grupi sedam industrijski najrazvijenijih zemalja zaključili da ima smisla slati sisteme koji se već koriste u Ukrajini, one kojima ukrajinske snage već znaju da rukuju kao što je na primer oružje iz sovjetskog doba koje još uvek imaju neki partneri NATO-a u istočnoevropskim zemljama, a zauzvrat zapadni partneri bi tim zemljama pomogli slanjem savremenog naoružanja, prenosi Tanjug.

Posle razgovora sa predsednikom SAD Džozefom Bajdenom i drugim zapadnim liderima, Šolc je, kako navodi AP, rekao: „Svi mi ćemo nastaviti da podržavamo Ukrajinu, finansijski i vojno”.

U razgovoru sa zapadnim saveznicima nemački kancelar je naglasio da su proizvođači vojne opreme ukazali da od oružja koje je neophodno Ukrajini mogu brzo da isporuče samo laka protivtenkovska i protivvazdušna borbena sredstva, preneo je Rojters.

„Mi ćemo obezbediti potreban novac za kupovinu”, rekao je Šolc i dodao da je cilj da se ojača ukrajinska vojska tako da može da odbije ruske napade.

Politika