Radio Nevesinje obilježio 30 godina postojanja
Radio Nevesinje obilježio 30 godina postojanja. Tim povodom u prostorijama ove javne ustanove okupili su se bivši i sadašnji radnici, kolege iz drugih medija, predstavnici opštinske i republičke vlasti i Opštinske boračke organizacije. Emitovan je i specijalni program sa arhivskim snimcima, nezaboravnim intervjuima i nagrađivanim informativnim i zabavnim emisijama.
Plaketa za tri decenije predanog rada u Radio Nevesinju uručena je Violeti Tamindžiji, a za više od 20 godina provedenih u ovoj medijskoj kući plakete su dobili Milan Šiljegović i Dragomir Grahovac. Opštini Nevesinje uručena je zahvalnica za uspješno provden projekat energetske efikasnosti kojim su omogućeni mnogo bolji uslovi za rad u prostorijama Radija.
Odata je i počast preminulim bivšim radnicima Branislavu Đogoviću i Slavenku Lažetiću, a na njihova vječna počivališta položeno je cvijeće.
Višečasovno druženje proteklo je u podsjećanjima na zgode i nezgode sa kojima su se suočavali novinari i ton majstori obavljajući redovne zadatke. Bivši radnici su naglasili da ih za Radio Nevesinje uglavnom vežu lijepe uspomene.
U radijsku redakciju ovih dana je povodom jubileja pristigao veliki broj čestitki od slušalaca, prijatelja i poštovalaca novinarskog posla.
Sa narodom u ratu i miru
Radio Nevesinje emituje program na ultra kratkim talasima frekvencije 96,3 megaherca. Prvi put se oglasio 13. maja 1992. godine.Tokom rata grupa entuzijasta je sa amaterskom tehnikom u prostoru potpuno neuslovnom za radio difuziju uspjela je da napravi respektabilnu radio stanicu koja je vrlo brzo dobila povjerenje slušalaca svih uzrasta.
U periodu od 192. do 1995. godine Radio Nevesinje je pravi ratni radio sa programskom šemom koja je u potpunosti prilagođena potrebama slušalaca da čuju šta se dešava na frontu širom Hercegovine i Republike Srpske, ali i organizovanju života na teritoriji opštine Nevesinje. Slušanost Radio Nevesinja u tom ratnom vremenu posebno je bila velika u dolini Neretve. Radio se sa pažnjom slušao u Mostaru, Čapljini, čak i u Metkoviću. Bio je to veliki profesionalni izazov za ljude koji su kreirali program nastojeći da svaka informacija bude odmjerena i objektivna.
Radio Nevesinje je u toku cijelog rata radio svakim danom od 8 do 18 časova. Gotovo svakodnevno reporteri odlaze na front, bilježe razgovore sa borcima, oficirima građanima, ranjenicima, predstavnicima humanitarnih organizacija, stranih misija.
Već tokom prvih godina emitovanja programa informativne i zabavne emisije Radio Nevesinja nagrađene su na radijskim festivalima Republike Srpske. Pored redovnih programskih obaveza Radio Nevesinje se često nalazio u ulozi organizatora raznih sportskih, kulturnih i muzičkih događaja.
Dolaskom mira i potpisivanjem Dejtonskog sporazuma programska šema je promijenjena i usmjerena na civilni život. Nakon što je NATO avijacija razorila predajnik na Bukvici, instaliran je novi na Crgovu. Od tada signal Radio Nevesinja stiže u opštine Gacko i Kalinovik i dijelove opština Bileća i Berkovići.
Prelaskom u nove poslovne prostorije u Ulici Nemanjića i obnavljanjem studijske i emisione opreme obezbijeđeni su mnogo bolji uslovi za rad tako da je Radio ispratio savremena kretanja u radio difuziji.
Odlukom Skupštine opštine Nevesinje 2011. godine radio stanica koja je do tada funkcionisala kao javno preduzeće transformisana je u Javnu ustanovu Centar za informisanje i kulturu sa širokim spektrom djelatnosti. Nakon ulaska Gradske galerije u sastav Javne ustanove otvaraju se mogućnosti za organizaciju kulturno-umjetničkih sadržaja,književnih i muzičkih manifestacija.
Veliki broj kvalitetnih novinara prošao je kroz ovu radijsku kuću i u njoj ostavio svoj trag. Svaka generacija koja je učestvovala u kreiranju programa uvodila je neke novine i unapređivala program, sve uz pomoć starijih i iskusnijih kolega. U ovom radiju ponikli su dopisnici najznačajnijih štampanih i elektronskih medija u regionu.
List Nevesinje
U etar putem talasa mlade hercegovičke radio difizije otišle su brojne novinarske priče, svjedočanstva junaštva i najblistaviji primjeri čojstva i slave srpskog vojnika. Ali, novinarski pregaoci su željeli da o svemu tome postoje i pisani tragovi.
Poslije gotovo jednog vijeka, ratne 1994. godine, iz Radio Nevesinja je pokrenuta inicijativa da se zajedno sa „Nikšićkim novinama“ obnovi izlaženje lista „Nevesinje“.
Izlaženje lista simbolično je nastavljeno sa brojem 39, tamo gdje je bilo i prekinuto.
Tada direktor i glavni odgovorni urednik Radio Nevesinja Milenko Avdalović prisjeća se kako je izgledao rad novinara te ratne 1994. godine i kako se javila potreba za pisanim medijem.
̶̶̶̶ Tih teških ratnih godina radio je emitovao deset časova vlastitog programa u kojem su prioriteti bili izvještaji sa ratišta i politička situacija u regionu ̶ priča Avdalović i dodaje da je Hercegovina bila u specifičnom položaju, bez dnevne štampe i signala Radio-televizije Republike Srpske, tako da je bila velika odgovornost na lokalnom mediju. Avdalović kaže da je list “Nevesinje” bio velika radost za borce i građane.
Novinari Radio Nevesinja su tako uz pomoć kolega iz Nikšića sačuvali od zaborava događaje i ličnosti iz ratnih devedestih godina koje su bile pune iskušenja i stradanja, ali na sreću sa epilogom slobode. Uz povremene prekide list je izlazio dvije godine.
Tačno na stotu godišnjicu od izlaženja prvog broja 1998. godine Javno preduzeće Centar za informativnu djelatnost iz Nikšića priredio je fototipsko izdanje starih brojeva „Nevesinja“ i „Onogošta“ i jedan komplet se čuva i u Radio Nevesinju.
Da li će „Nevesinje“ opet biti inspiracija nekim budućim generacijama novinara i ljubiteljima pisane riječi pokazaće vrijeme.
Radio Nevesinje hroničar najznačajnijih dešavanja u opštini
Direktor ove ustanove Dragomir Grahovac naglašava da je Radio Nevesinje u protekle tri decenije bio hroničar najznačajnijih dešavanja u opštini i regionu, dajući neizbrisiv doprinos jezičkoj kulturi i obrazovanju uopšte.
– Najvažnije je da lokalni medij ima podršku svojih slušalaca, da živi sa zajednicom i da je pravovremeno i objektivno informiše – ističe Grahovac i dodaje da je marketinški ova stanica uspela odgovoriti zahtjevima tržišta, pa se na talasima Radio Nevesinja mogu čuti reklamne poruke vodećih agencija iz BiH. Grahovac naglašava da je posljednjih nekoliko godina popularan i internet portal Radio Nevesinja, koji je samo u prošloj godini imao trimiliona posjeta.
Upoređujući današnje novinarstvo sa periodom od prije tri decenije Grahovac kaže da su savremene informacione tehnologije ubrzale protok informacija, ali da je nestalo novinarskog entuzijazma.
̶ Želeći da što prije objave neku važnu informaciju mediji često bez neophodnih provjera plasiraju vijest koja ponekad ne zadovoljava ni osnovne novinarske norme i tako se gubi povjerenje slušalaca i čitalaca ̶ ističe Grahovac. Smatra da je novinarska reportaža kao najzahtjevnija vrsta u medijskom auditorijumu sve manje zastupljena u medijima ili je izgubila na kvalitetu u odnosu na period prije nekoliko decenija.
Tokom dvije i po decenije kroz nevesinjsku medijsku kuću prošao je veliki broj ljudi različitog obrazovnog profila. Muzička urednica Violeta Tamindžija je sudbinu radija dijelila od samog osnivanja i za rad u ovoj ustanovi vežu je uglavnom lijepe uspomene.
– Nekada nam je bilo potrebno mnogo više vremena za pripreme emisija, ali je sada sa novom studijskom opremom posao mnogo lakši – naglašava Tamindžija. Kaže da je i program u odnosu na prve godine emitovanja dosta transformisan, a jedina emisija koja, takođe, može proslaviti 30. rođendan je zabavno – muzička emisija “Na lijevoj obali srca”.
– Kroz ovu emisiju uspostavili smo blizak odnos sa našim slušaocima i on traje i danas – ističe ton majstor i muzička urednica Radio Nevesinja.
Nagrada Radio Nevesinja
Radio Nevesinje je 2013. godine ustanovio priznanje „Poletarac godine“namijenjeno najmlađim Nevesinjcima koji se talentom, trudom ili vještinom razlikuju od svojih vršnjaka, sa ciljem da se skrene pažnja široj javnosti da se na drugačiji način odnosi prema stvaralaštvu i ulozi mladog čovjeka u društvu.
Naziv priznanja „Poletarac“ asocijacija na kultnu tv seriju Televizije Beograd posvećenu najmlađem auditorijumu.
Svečano uručenje priznanja i prigodnih poklona Radio Nevesinje organizuje svake godine pred novogodišnje praznike.
Radio Nevesinje