OHR: Neprihvatljivo kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma
Kancelarija visokog predstavnika (OHR) u BiH ocijenila je danas da usvajanje Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u Republici Srpskoj, predstavlja neprihvatljivo kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, prijetnju vladavini prava u RS i napad na ustavni poredak BiH.
U saopštenju OHR-a, objavljenom na Tviteru, povodom tog “pokušaja Narodne skupštine Repubike Srpske da ospori autoritet Ustavnog suda BiH”, kaže se da su te odluke nelegalne, kao i da je za njih, prije svega, odgovoran predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
“Republika Srpska mora da poštuje svoje obaveze prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, što znači potpuno poštovanje ustavnopravnog poretka BiH u skladu sa Aneksom 4”, dodaju iz OHR-a.
Ističe se da Kristijan Šmit nudi političku saradnju svim akterima u Srpskoj, kako bi se pomoglo NSRS da ispuni svoje zakonske obaveze, uz potpuno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
“Prvi korak je odbacivanje bizarnog i avanturističkog podrivanja Dejtona i dejtonskih institucija od strane Milorada Dodika. Naš zajednički prioritet je prosperitetna budućnost za sve građane BiH, i da njihova volja bude ispoštovana u rezultatima slobodnih demokratskih izbora”, zaključuje OHR.
Narodna skupština Republike Srpske u utorak je po hitnom postupku usvojila Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u Srpskoj.
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović rekao je da ovaj zakon predviđa da se odluke Ustavnog suda BiH neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji Srpske, dok Parlamentarna skupština BiH ne donese zakon o Ustavnom sudu BiH, prenio je RTRS.
Profesor ustavnog prava Siniša Karan izjavio je da referendum koji je održan 1. marta 1992. godine i ukidanje člana 39 Pravila Ustavnog suda BiH nose iste poruke – poruke negacije državotvornosti jednog naroda.
- Prvomartovski referendum kojim se određivao status nakon raspada SR BiH je održan bez jednog, srpskog naroda. Danas, 2023. godine ponovo je na sceni pokušaj da se “ustavna odbrana” dogovorene zajedničke složene konfederalnofederalne državne zajednice dva entiteta i tri ravnopravna konstitutivna naroda gradi bez volje srpskog naroda – istakao je Karan u intervjuu za Srnu.
On podsjeća da su tri zaraćene strane u građanskom-etničkom tragičnom sukobu u Njujorku 26. septembra 1995. godine, u nastavku pregovora o budućoj novonastaloj državi, dale Ustavnom sudu ulogu čuvara dogovorenih principa nove državne zajednice konfederalno-federalnog oblika državnog uređenja, kao jedino mogućeg u dominantno multietničkom društvu sa tri dominirajuća konstitutivna naroda.
Glas Srpske/RTRS