NIS: Sankcije na naftu
Sankcije na naftu
Ukoliko do 15. maja Evropska unija (EU) ne donese drugačiju odluku, Naftna industrija Srbije (NIS) neće moći da uvozi naftu. Ne samo iz Rusije, nego niotkuda. Jer, NIS ne kupuje sirovu naftu samo u Rusiji, već i na svetskim berzama i preko kompanija u regionu.
Međutim, epilog uredbe broj 2022/428, koju je EU donela 15. marta, mogao bi da bude da NIS van granica Srbije više ne može da kupi ništa. I nigde.
U uredbi se nedvosmisleno uvodi zabrana novih ulaganja u ruski energetski sektor, a zabrana se odnosi na opremu, tehnologiju, ali i usluge. Ovaj paket restriktivnih mera, inače četvrti po redu, zabranjuje kompanijama iz Evropske unije da obavljaju transakcije sa ruskim državnim kompanijama. Ali, dodatno, kompanijama iz Evropske unije nije dozvoljeno ni „poslovanje sa subjektima u trećim državama, koje su u većinskom vlasništvu sankcionisanih ruskih kompanija”. Baš taj deo uredbe odnosi se na nas.
Naime, na spisku sankcionisanih kompanija, kako može da se vidi u prilogu 9. ove uredbe, nalazi se 12 ruskih firmi, a ono što za nas nije dobro jeste što se među njima nalazi i Gaspromnjeft. Drugog februara 2009. godine Gaspromnjeft je kupio 51 odsto vlasništva u kompaniji NIS a.d, čime je naša naftna industrija postala zavisno društvo, čiji je krajnji vlasnik Ruska Federacija. Uz to, Gaspromnjeft je u martu 2011. godine, u skladu sa ugovorom o prodaji, kupio i dodatnih 5,15 odsto akcija čime je svoje učešće u NIS-u povećao na 56,15 odsto.
Uredba EU odnosi se na sve kompanije u kojima 12 pobrojanih ruskih firmi ima vlasnički udeo veći od 50 odsto.
U praksi, to znači da posle 15. maja NIS ne samo da neće moći da kupi naftu iz Rusije, već neće moći da uvozi ni od hrvatskog Janafa, kompanije koja posluje u Evropskoj uniji, a na koju se ova restriktivna mera odnosi. Primera radi, Janaf je prošle godine sa NIS-om imao ugovor o isporuci 2,75 miliona (plus/minus 10 odsto) tona nafte. Kako je ranije govorio generalni direktor NIS-a Kiril Tjurdenjev, sirova nafta transportuje se sa ostrva Krk, iz luke Omišalj, i odatle ide do merne stanice Sotin (opština Vukovar). Naftu preuzima srpska kompanija Transnafta i doprema je u Rafineriju Pančevo na preradu. Kako saznajemo, u toku su pregovori srpskih vlasti sa predstavnicima Evropske komisije.
RTS/Oko/A. Telesković