PrivredaVirtual Magazin

Najviša cijena kukuruza u posljednjih 10 godina

Najviša cijena kukuruza u posljednjih 10 godina
Veliko poskupljenje žitarica i uljarica, koje čine osnovu za ishranu stoke, zadaje udarce domaćim proizvođačima mlijeka i uzgajivačima junadi i svinja.
Kukuruz je dostigao najvišu cijenu u posljednjih deset godina, 55 pfeniga po kilogramu.

Skuplja je i soja za 30 pfeniga, a poskupjele su i druge komponente stočne hrane što će znatno pogoršati situaciju u stočarskoj proizvodnji koja odavno trpi posljedice nekontrolisanog uvoza i nelojalne konkurencije.

Ovako visoku cijenu kukuruz je imao samo 2012. godine kada je desetkovan rod zbog velike suše. Prošle godine zabilježeni su rekordni prinose i stočarima nije jasno zašto je cijena ove žitarice duplo viša. Proizvođači mlijeka gube računicu. Mlijeko 50 – 60 pfeninga po litru ne pokriva troškove proizvodnje.

  • Koncentrat je poskupio, soja, suncokret, sve je poskupilo. Mekinje to je otišlo mnogo gore i mnogo smanjuje prihod – rekao je Milan Čobić proizvođač mlijeka iz Kojčinovca , Bijeljina.

Da nema premije od 20 pfeninga po litru, ne bi mogli opstati, tvrdi Čobić. I tovljači junadi i svinja su u velikom problemu. Vlada je prošle godine dva puta intervenisala i spasila proizvodnju. Sada, ponovo stigli isti problemi. Ne mogu prodati , a hrana skupa.

Na tržištu su povećane cijene žive stoke. Prasad je 4-4,5 marke po kilogramu, junad oko četiri marke, svinje 2,50 marke. Ali, tu zarade nema, kažu stočari. Očekuju pomoć Vlade, 50 KM po svinji i 300 KM po grlu za junad kako bi prebrodili problem. Traže i sistemska rješenja.

  • To je uvođenje mjera zaštite domaće proizvodnje, carina i prelevman, ima tu još određenih mogućnosti, ali nažalost tu nekog pomaka nema. Očekujemo u narednom periodu neke pomake, i samo je to konkretna i prava pomoć da možemo dugoročno da planiramo proizvodnju – naglasio je Slobodan Petrić, uzgajivač svinja iz Magnojevića , Bijeljina.

Svi dosadašnji vidovi pomoći mnogo su im značili kažu stočari, obezbijedili su opstanak i nastavak proizvodnje. Ali to su kratkoročne mjere. Tvrde, uvođenjem zaštitnih mjera, carina i prelevmana na uvoz goveđeg i svinjskog mesa znatno bi se poboljšalo stanje u domaćem stočarstvu.

RTRS