Miting podrške-Srpska te zove
Podnošenje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN od strane Nemačke i Ruande, uz sponzorstvo brojnih zapadnih zemalja, kao i Turske i Albanije, dovelo je do zaoštravanja političke situacije u Bosni i Hercegovini i regionu. Između ostalog, Skupština opštine Srebrenica uputila je juče pismo Generalnoj skupštini UN povodom najavljene rezolucije, podsetivši u pismu na razmere srpskih stradanja u Prvom i Drugom svetskom ratu i balkanskim ratovima, kao i na stradanje 3.500 Srba u Srebrenici u proteklom građanskom ratu.
„Znamo da je bilo zločina nad pripadnicima drugih naroda i ne negiramo ih. Ove zločine treba rasvetliti kako bi se prestalo sa manipulacijama. Žrtve drugih naroda podižu se na pijedestal, a srpske se omalovažavaju”, navodi se između ostalog u pismu. Dodaje se da SO Srebrenica osuđuje sve zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji, „kao i one koji selektivno pristupaju zločinima”.
Kao jedan od političkih odgovora, Republika Srpska najavila je sednicu Skupštine RS na kojoj će biti usvojen Izveštaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u Srebrenici za vreme rata. Eksperti te komisije koju je predvodio Izraelac Gideon Grajf su utvrdili da zločini u toj opštini nemaju razmere genocida i da su tamo za tri godine rata stradali i Srbi i Bošnjaci. U slučaju da rezolucija u UN bude usvojena, pominjala se i mogućnost povlačenja srpskih predstavnika iz odlučivanja u zajedničkim organima BiH, čime bi rad tih organa bio zaustavljen, zajedno sa evro-integracijama.
Predsednik Srpske Milorad Dodik pozvao je da u četvrtak, 18. aprila, u Skupštini RS bude usvojen izveštaj Međunarodne komisije za Srebrenicu, a nakon toga i na prisustvo velikom mitingu srpskog naroda na Trgu Krajine u Banjaluci „Srpska te zove”. Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković najavio je da će prisustvovati mitingu i pozvao Banjalučane da se tog dana okupe na Trgu Krajine.
Dodik je podsetio da je oko Srebrenice sve spekulativno, od ponašanja tadašnjeg predsednika SDA Alije Izetbegovića, njegovog dogovora s tadašnjim predsednikom SAD Bilom Klintonom, ponašanje tadašnjeg vojnog vrha Srebrenice, koji je otišao, a pre toga napao, kako bi izašao iz zone koja se štitila. „Nemačka želi da opere svoju savest iz Drugog svetskog rata, u kom je pobila nekoliko desetina miliona ljudi”, rekao je Dodik i podsetio da je poginulo šest miliona Jevreja, 26 miliona Rusa i drugih naroda Sovjetskog saveza, a Srba i naroda na ovim prostorima je stradalo više od 1,5 miliona. Predsednik RS je rekao da je nezamislivo da se Srebrenica, gde se, kako je rekao, desio veliki zločin, izjednačava sa tim događajima.
U Federaciji BiH ova zbivanja tumače drugačije. Vojin Mijatović, potpredsednik vladajućeg SDP-a BiH kaže da je na sednici Skupštine RS set zakona koji „građane RS šalje u međunarodnu izolaciju”. „Poslanici SDP-a neće podržati ni Dodikov izborni zakon, ni referendum, ni pljuvanje po žrtvama genocida u Srebrenici, ni Dodikov zakon o NVO i stranim agentima”, kaže Mijatović.
Predsednik Skupštine RS Nenad Stevandić kaže da je „licemerno pričati o Srebrenici dok u Gazi ginu toliki civili”. Ocenivši da je Srebrenica „zločin na teritoriji jedne opštine”, Stevandić pita da li to možemo stavljati u istu ravan s Ruandom, gde je ubijeno 800.000 ljudi ili s onim što se dešava danas u Gazi. „Da li se ovom rezolucijom pere i Nemačka”, pita Stevandić.
Ministar za nauku i visoko obrazovanje RS Željko Budimir ocenio je da su rezoluciju o Srebrenici predložili Nemci koji su počinili holokaust u Drugom svetskom ratu i genocid nad srpskim narodom.
Predsednik SP Petar Đokić smatra da bi Bošnjaci i Hrvati trebalo da razumeju da se otvara novo žarište i da bi trebalo da budu mudri i ne odgovore kao što inače rade. „Mi Srbi moramo reagovati, a bilo bi dobro da i oni razumeju šta se dešava”, napomenuo je Đokić.
Politika