PolitikaVirtual Magazin

Kineski sistem FK-3 dopremljen u Srbiju

Kineski sistem FK-3 dopremljen u Srbiju
Let vojnih transportnih aviona koje je Peking poslao u Evropu mnoge je iznenadio, Srbija rešila pitanje protivvazduhoplovne odbrane velikog dometa

Mnogi vazduhoplovni stručnjaci i entuzijasti bili su iznenađeni u noći između petka i subote kada su, na javno dostupnim radarskim podacima, videli grupu velikih kineskih vojnih transportnih aviona koja sa istoka ulazi u vazdušni prostor Turske. Preleteli su Bosfor, a zatim su preko Bugarske ušli u Srbiju i u subotu ujutru sleteli na Aerodrom „Nikola Tesla” u Beogradu.

Za poznavaoce avijacije prava je retkost da primete prelet aviona Y-20, a posebno u grupi letelica. Međutim, ono što su dovezli u Srbiju je mnogo veća vest – izvesno je da se radi o kineskom sistemu FK-3, nabavljenom za potrebe Vojske Srbije. Iako to ni u Beogradu ni u Pekingu nije zvanično saopšteno, svetski mediji prenose ovu informaciju. U Ministarstvu odbrane ni juče nisu želeli da komentarišu medijske navode. Jedini podatak na ovu temu iz državnih struktura se svojevremeno „omakao” „Jugoimport SDPR”-u, javnom preduzeću specijalizovanom za nabavku naoružanja, koje je u jednom javno dostupnom izveštaju pomenulo kupovinu FK-3.

Srpski političari i vojni zvaničnici nikada se nisu izričito izjasnili o ovoj nabavci iako se objašnjavalo da će biti rešeno pitanje sistema protivvazduhoplovne odbrane velikog dometa. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u subotu uveče je, na vojnoj vežbi „Vatreni štit 2022” na „Pasuljanskim livadama”, najavio da će u utorak ili sredu biti predstavljen „novi ponos Vojske Srbije”.

Očigledno je da je i on čekao da isporuka iz Kine stigne u Srbiju, pa da najavi predstavljanje noviteta u vojsci. Neki poznavaoci vojne tematike navode da je moguće da su uz FK-3 stigle i kineske naoružane bespilotne letelice CH-95, čija je nabavka ranije objavljena.

Nije samo geografska udaljenost Kine bila izazov u realizaciji ovog posla. Najveće kapacitete u civilnoj transportnoj avijaciji velikog doleta imaju ruske i ukrajinske kompanije, čije usluge nisu dostupne zbog rata u Ukrajini. Pretpostavlja se da je upravo zbog toga, a po naređenju Pekinga, „uskočila” Narodnooslobodilačka armija Kine sa svojim ponosom, avionima Y-20. Ova moderna četvoromotorna mlazna letelica može da prenese 66 tona tereta, sa doletom od skoro osam hiljada kilometara.

Kako navode svetski mediji, najmnogoljudnija zemlja sveta je ovim pokazala i svoje tehničke mogućnosti, ali i uticaj. Iako se na Zapadu ne oduševljavaju nabavkom kineskog naoružanja, mada zvanično ističu da su u pitanju suverene odluke svake zemlje, kineski vojni transporteri preleteli su dve države NATO-a – Tursku i Bugarsku. Za Peking ovaj potez nije bio samo potvrda „čeličnog prijateljstva” sa Beogradom, kako se naziva odnos dve zemlje posle kineskih investicija u Smederevu i Boru, već i pitanje prestiža na međunarodnom tržištu oružja. Naime, Srbija je postala prvi korisnik FK-3 u Evropi.

Nabavkom ovog naoružanja naša zemlja konačno rešava pitanje protivvazduhoplovne odbrane velikog dometa, onoga što je tako nedostajalo uoči i u vreme NATO agresije na SR Jugoslaviju 1999. godine. Tada (i kasnije) sanjalo se o ruskom sistemu S-300, ali ti snovi sada postaju stvarnost u vidu FK-3. Imajući u vidu sankcije Zapada prema Moskvi, pitanje je da li će i kada biti realne dalje isporuke ruskog naoružanja kupcima u inostranstvu, među kojima je i Srbija.

FK-3 je uporediv s ruskim S-300 i američkim „patriotom”, reč je o izvoznoj verziji kineskog sistema HQ-22. Po izgledu, raketama smeštenim u cevne lansere na vozilu osmotočkašu, FK-3 liči na S-300, a po položaju za dejstvo, raketama postavljenim pod uglom od oko 60 stepeni, podseća na „patriot”.

Domet raketa ovog sistema je 100 kilometara po daljini i 27 kilometara po visini. FK-3 će biti dodeljen na korišćenje 250. brigadi za protivvazduhoplovna dejstva VS, koja već koristi savremene „pancire S-1”i starije rakete ruske (sovjetske) proizvodnje „neva” i „kub”.

Kupovina aviona „rafal” i dronova „bajraktar”

Nabavkom „migova 29” iz ruske i beloruske donacije VS nije završila proces jačanja avijacije. Ove letelice će biti u upotrebi duži niz godina, a pokrenuti su pregovori o kupovini eskadrile francuskih višenamenski borbenih aviona „rafal”, a možda i još jedne eskadrile korišćenih aviona tog tipa. Takođe, radi se na nabavci turskih bespilotnih letelica „bajraktar”, saopšteno je posle vežbe „Vatreni štit 2022”.

Testiranje novog naoružanja

Ministar odbrane Nebojša Stefanović razgovarao je na sastanku s rukovodstvom odbrambene industrije o unapređenju rada ovih fabrika, kao i o razvojnim projektima na kojima se radi zajedno s Vojskom Srbije i domaćim institutima. Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, tokom ove nedelje na poligonu „Pasuljanske livade” testiraće se neka od domaćih sredstava naoružanja. Sastanku su prisustvovali rukovodioci fabrika „Prvi partizan” iz Užica, „Milan Blagojević” iz Lučana, „Krušik” iz Valjeva i „Sloboda” iz Čačka.

Politika/M.Galović