Virtual Cafe

Filmski centar Srbije objavio rezultate konkursa

FCS podržao snimanje filma o Marku Kraljeviću
U isto vreme odbijeni projekti poznatih reditelja (Slobodana Šijana, Gorana Markovića, Srđana Dragojevića i drugih) o aktuelnim, čak gorućim temama
Filmski centar Srbije (FCS) finansiraće filmove Daneta Komljena, Vladimira Tagića, Dejana Zečevića, Zorana Amara i Marka Novakovića. O tome je odlučila komisija u sastavu: Darko Bajić, Biljana Srbljanović, Srdan Golubović, Svetozar Cvetković i Vladimir Vasiljević, koja je razmatrala 46 predloga. Kao najbolji na konkursu ocenila je projekat „Linije želje” Daneta Komljena koji je dobio 25 miliona dinara za ovaj film.

„Ovo je priča o beskonačnom hodanju, o pronalasku sebe. O pripadanju. Poezija u formi filmskog scenarija. Dane Komljen je autor čiji je stil i estetika priznata i nagrađivana na svetskom nivou. Njegov dosadašnji eksperimentalni pristup u naraciji, u ovom projektu zamenjuje klasičnijom naracijom, dok stilu i estetici ostaje privržen, što je, možda, i njegova najveća umetnička snaga. Komisija smatra da je neophodno da se ovakav stil i talenat, koji Dane Komljen poseduje, konstantno neguje i podržava, jer je retkost na nivou svetske kinematografije. Ovaj izuzetan projekat svojim potpuno inovativnim i autentičnim filmskim izrazom, svojim doprinosom razvitku filmskog jezika, svojim mestom u istorijskom trenutku i originalnim pristupom duhu vremena, svojim isticanjem najvrednijih dostignuća domaće umetničke scene u drugom oblastima, pažnjom i pozitivnim odgovorima za saradnju od strane inostranih producenata, zaslužuje produkcionu pomoć FCS-a”, ocenila je komisija.

Dejan Zečević: njegov „Marko Kranjević“ podržan sa 32 miliona dinara
„Jugo Florida” VladimiraTagića (28 mil.) govori o putovanju oca i sina na kojem se konačno upoznaju… „Marko Kraljević” Dejana Zečevića (32 mil.) prati najvažniji deo života Kraljević Marka, junaka srpske narodne poezije, ali i mitologije. Komisija ocenjuje da ovaj film ima velike potencijale značajne za čitavu domaću kinematografiju – novo preispitivanje mitova kinematografskim sredstvima, nacionalna istorija preneta kroz uverljiv, uzbudljiv dramski jezik, stilska rešenja u eksplikaciji reditelja koja se umetničkom snagom i promišljenošću izdvajaju od velikog dela ostalih projekata.

„Rupa u ogradi” Zorana Amara (18 mil.) govori o misterioznom ubistvu dvojice mladih gardista ispred kasarne u Topčideru 2006. godine, koje do danas nije razjašnjeno. Osim značaja same ideje i događaja, scenario je uverljiv, razlomljen u naizgled mozaičku strukturu, sa horom karaktera, koji se svi, veoma brzo, sklapaju u jednu konzistentnu, ozbiljnu i tragičnu nit priče, navela je komisija.

Marko Novaković: podržan njegov triler „Saučesnici“
Triler „Saučesnici” Marka Novakovića (17 mil.) govori o saobraćajnoj nesreći, u kojoj gine pešak, a budući suprug Branko ubedi Sofiju, heroinu ove priče, da je nabolje za sve da nastave da žive kao da se ništa nije dogodilo. Njihovo bekstvo sa mesta nesreće ostavlja duboke posledice na njenu savest…

Komisija smatra da ostali nisu ispunili uslove konkursa, a reč je o projektima: „Munje opet” Nikole Đurička, nastavku poznatog filma, „Amater” Gorana Markovića, o glumcu koji se ubacuje u vrtlog politike i doušništva, „Ekskurzija” Miroslava Terzića o vršnjačkom nasilju, „Trpele” Slobodana Skerlića o ženama koje su počinile najteže zločine jer su bile žrtve porodičnog nasilja, komedija „Šećer” Slobodana Šijana o poslastičarnici koju su pretvorili u bordel, u senci tragikomičnih istorijskih događaja, „Što se bore misli moje” Milorada Milinkovića o životu kneza Mihaila Obrenovića, „Ravnoteža” Nikite Milivojevića o susretu dva čoveka koji otkrivaju svoje pripadanje sukobljenim stranama u ratu, „Škartovi” Srđana Dragojevića o posledicama raspada društva od 80-ih godina prošlog veka do danas. Nije prošao ni Dragojevićev „Bilo jednom na istoku”, baziran na pripoveci Džilijana Barnsa „Bodljikavo prase”, kao ni „Hideout 1453”, naučnofantastična melodrama Lazara Bodrože o dominaciji muslimanskog terorizma, i drugi.

U kategoriji domaćih dugometražnh igranih filmova za decu i omladinu podržan je projekat „1970.” Darka Lungulova, priča o odrastanju, upoznavanju sa filozofijom hipi kulture i osećanjem slobode, alternativnom muzičkom scenom, političkim kontekstom, ljubavlju, ali i samim sobom.

Od dugometražnih dokumentarnih filmova podržani su, između ostalih, „U kapsuli – Vlatko Gilić” Danila Lazovića, o reditelju Vlatku Giliću, biografski dokumentarac o reditelju Goranu Markoviću „Portret umetnika u potrazi” Maše Nešković, kao i „Razoreni Jasenovac – Saga o revizionizmu” Vladimira Paskaljevića.

Slobodan Šijan, Goran Marković i Srđan Dragojević juče nisu hteli da komentarišu odluku FCS.

Politika/M.Sretenović