Dan državnosti Srbije
Dan državnosti Srbije je praznik Srbije ustanovljen u spomen na dan kada je na zboru u Orašcu 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak, kao dan sećanja na početak Srpske revolucije. Proslavlja se i kao Dan ustavnosti Srbije u spomen na dan kada je u Kragujevcu 1835. godine izdat i zakletvom potvrđen prvi Ustav Knjaževstva Srbije — Sretenjski ustav. Tradicionalno, ovaj dan biće obeležen polaganjem venaca i odavanjem počasti u Orašcu i na drugim lokacijama, a u Kragujevcu će biti održana Sretenjska akademija.
U političkom, kulturnom i istorijskom kalendaru Srbije 15. i 16. februar su najvažniji datumi, na Sretenje 1804. godine je počeo Prvi srpski ustanak, na Sretenjskoj skupštini 1835. donet Ustav Knjaževstva Srbije, prvi ustav Srbije, jedan od najmodernijih, najdemokratskijih i najliberalnijih ustava svog doba čiji je tvorac Dimitrije Davidović. Njime je Srbiji prva na Balkanu ukinula feudalizam, što predstavlja najistočniji uticaj Francuske revolucije.
Društvena mreža Fejsbuk je prvi put čestitala je Srbiji dan državnosti 2016. godine na prikladan način čime se pridružila internet pretraživaču Guglu koji to čini svake godine od 2012.. Od 2011. godine, u čast obeležavanja Dana državnosti Srbije, simbol grada Brisela oblači se šumadijsku nacionalnu nošnju.
Dan državnosti Srbije se slavio do nastanka Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, nakon čega je ukinut, da bi u Srbiji ponovo počeo da se obeležava od 2002. godine.
Politka