PolitikaVirtual Magazin

Tegeltija o nacrtu zakona VSTS Srpske

Tegeltija: Nacrt zakona o VSTS Republike Srpske tretira pravosuđe Srpske, a ne BiH
Savjetnik srpskog člana Predsjedništva Milan Tegeltija rekao je Srni da Nacrt zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu /VSTS/ Republike Srpske, koji je u proceduri u Narodnoj skupštini, tretira pitanja pravosuđa Srpske, a ne BiH.
Tegeltija, bivši predsjednik VSTS-a BiH, pojasnio je da se to zakonsko rješenje bavi materijom koja je u ustavnoj nadležnosti Republike Srpske, shodno ustavima Republike Srpske i BiH.

Činjenica da se radi o nacrtu, a ne prijedlogu zakona, dodao je, govori o ozbiljnosti Republike Srpske u tretiranju ovakvog sistemskog pitanja koje u fazi izgradnje zahtijeva da se čuje i stav stručne i opšte javnosti o rješenjima ponuđenim u Nacrtu, te eventualno izvrše korekcije normativnih rješenja, kako bi Zakon, kad stupi na snagu, ispunjavao sve evropske standarde.

  • Ustavne odredbe Republike Srpske nameću i određena ograničenja, odnosno Ustav ne dozvoljava razdvajanja sudskog i tužilačkog savjeta, te ne dozvoljava mogućnost dekapacitiranja VSTS-a Srpske kao tijela koje po Ustavu Republike imenuje i razrješava sudije i tužioce u tijelo koje bi samo predlagalo izbor Narodne skupštine Srpske – napomenuo je Tegeltija.

On je dodao da ta druga opcija, u kojoj bi Narodna skupština Republike Srpske imenovala sudije i tužioce, u ovom trenutku ne bi bila u skladu sa eksplicitnim odredbama Ustava Republike Srpske.

Komentarišući tvrdnje predsjednika VSTS-a Halila Lagumdžije da bi usvajanje zakona o VSTS-u Republike Srpske značilo povratak unazad 20 godina, Tegeltija je ocijenio da su to isključivo stavovi Lagumdžije, a ne i VSTS-a BiH.

  • Predsjednik VSTS-a ne bi smio dovoditi javnost u zabludu vlastitim stavovima koje predstavlja kao stav institucije koja o tako nečem nije ni raspravljala, a kamoli zauzimala stav. Što se tiče izjava koje ovih dana daje Lagumdžija, to su isključivo njegovi lični stavovi, a ne stavovi VSTS-a BiH – zaključio je Tegeltija.

SRNA