Nove spekulacije o prodaji Elektroprivrede RS
Nove spekulacije o prodaji Elektroprivrede RS
Pravu buru u Sarajevu izazvala su neka predviđanja kako bi kao potencijalni kupac akcija „Hidroelektrana na Trebišnjici” trebalo da se pojavi – Srbija
Vest o planovima za dokapitalizaciju preduzeća „Hidroelektrane na Trebišnjici” (HET) – sa oko 222 miliona evra – što je polovina od procenjene vrednosti tog preduzeća, iznova je podstakla spekulacije o navodnim planovima za privatizaciju kompanije „Elektroprivreda Republike Srpske” (ERS), strateški važnog preduzeća za taj entitet.
Vlast u RS, opozicija i akademska zajednica godinama zastupaju stav da to preduzeće zbog strateške uloge koju ima za RS ne sme biti privatizovano. Ipak, sumnje o takvim namerama povremeno se pojavljuju u javnosti. Tako se desilo i kad je banjalučki portal „Kapital” pre neki dan objavio saznanja da se planira dokapitalizacija HET-a, jednog od objekata iz sastava ERS-a, prodajom emisije obveznica na berzi, od 435 miliona konvertibilnih maraka.
Stručnjaci s kojima je kontaktirao ovaj portal procenili su kako takva dokapitalizacija zapravo predstavlja „privatizaciju HET-a na mala vrata”. Na tu vest je reagovala i opozicija, čiji je predvodnik Mirko Šarović, predsednik Srpske demokratske stranke (SDS), rekao kako bi takav korak zapravo značio privatizaciju energetskog sektora i preuzimanje ključnog resursa RS.
Šarović kaže da bi u slučaju da se obistine ova predviđanja to značilo odustajanje od ranije ustanovljene politike da ovaj resurs mora ostati vlasništvo RS. Napomenuo je da bi promena vlasničke strukture kroz dokapitalizaciju HET-a morala da bude tema za raspravu u Skupštini RS. Međutim, sem spekulacija kako se planira promena vlasničke strukture u HET-u, pravu buru u Sarajevu izazvala su neka predviđanja i saznanja da bi kao potencijalni kupac trebalo da se pojavi – Srbija.
Odmah su usledile reakcije iz Federacije BiH. Posle medijskih pretpostavki da „Elektroprivreda Srbije” kupuje akcije preduzeća HET, Vlada FBiH uputila je pismo preporuke dvema federalnim elektroprivredama. Sugerisano im je da i one učestvuju u postupku dokapitalizacije HET-a. Premijer FBiH Fadil Novalić, njegova zamenica Jelka Milićević i ostali članovi Vlade FBiH izneli su stav da JP „Elektroprivreda BiH” d. d. Sarajevo i „Elektroprivreda HZ HB” d. d. Mostar, mogu učestvovati u ovoj dokapitalizaciji i zbog toga im je u tom smislu upućena pisana preporuka, javlja portal „Kliks”.
Iz HET-a, međutim, odbacuju navode da se planira privatizacija tog preduzeća. Direktor Gordan Mišeljić potvrdio je da se trenutno vrši dokapitalizacija emisijom novih akcija, jer je, kako je naveo, to najbolji način da se investira u izgradnju hidroelektrane „Dabar”.
Naime, reč je o izgradnji jednog od objekata iz sistema „Gornji horizonti”, čije osporavanje je pre neki dan najavio Bakir Izetbegović, lider SDA, rekavši da će u tome imati i pomoć susedne Hrvatske. Izetbegović je, između ostalog, naveo da bi mogli da nastupe ekološki problemi, ali je potom iz Banjaluke objašnjeno da su pribavljena sva neophodna dokumenta, uključujući i ekološku dozvolu, i da započeta izgradnja „Dabra” neće uticati na ekologiju negativno, već suprotno, što je, kako su naveli, zaključio i Sud BiH. Bošnjačke političke partije problematizovale su i zajedničku investiciju Srbije i RS „Buk Bijela”, ali su u Banjaluci uvereni da će i taj posao koji realizuju Beograd i Banjaluka biti uspešno završen.
Direktor HET-a još pojašnjava da je to preduzeće akcionarsko društvo u većinskom vlasništvu Republike Srpske, koja poseduje 80 odsto akcija. Uverava da će tako i ostati. Istakao je da pravo prvenstva kupovine novih akcija imaju već postojeći akcionari, te da će u procesu dokapitalizacije Vlada Srpske kroz „Elektroprivredu RS” i fondove čiji je vlasnik obezbediti isti procenat učešća, odnosno dokupiće akcije, tako da će i dalje ostati vlasnik 80 odsto ovog preduzeća.
Preostalih 20 odsto pripada malim akcionarima, fondovima i privatnim licima, koji će imati pravo dokupljivanja akcija da zadrže svoj procenat, „a ukoliko to ne budu želeli, ponudiće se drugim zainteresovanim, mada ne po istim cenama”. „Mislim da Elektroprivreda BiH ima veliku dubiozu i bilo bi bolje da se pozabavi svojim problemima”, rekao je Mišeljić novinarima. Dodao je da će mali akcionari imati pravo da dokupe akcije i zadrže procenat svog učešća u kapitalu ovog preduzeća. Kazao je da se na ovaj način obezbeđuje novac za „najveću investiciju u proteklih trideset godina”, ističući da holding neće biti opterećen nikakvim kamatama. „HE ’Dabar’ će nam doneti novu vrednost, 272 gigavat-časa godišnje”, istakao je.
Predsednik sindikata HET-a Miloš Ninković kaže da je sindikat upoznat s procesom dokapitalizacije, naglašavajući da „nije reč o prodaji nacionalnog resursa”, već o investiciji u nove objekte. Tvrdi da sindikat ne bi dozvolio privatizaciju i da bi na takve eventualne namere ili planove radnici odgovorili protestima.
Politika/M. Kremenović