PolitikaVirtual Magazin

Mostarci biraju nakon 12 godina

Izbori u Mostaru nakon 12 godina
Predsjednici HDZ-a BiH Dragan Čović i SDA Bakir Izetbegović potpisali su danas u Mostaru sporazum o izmjenama Statuta Grada Mostara i Izbornog zakona BiH u dijelu za Mostar čime je omogućeno da se deblokira izborni proces i da se u gradu na Neretvi nakon 12 godina održe izbori.

Potpisan je i drugi okvirni sporazum o postizanju konačnog dogovora u narednih godinu dana o izboru članova Predsjedništva BiH koji će obezbijediti legitimno predstavljanje naroda.

Nakon potpisivanja sporazuma, Čović je izjavio novinarima da će izbori u Mostaru biti održani zajedno sa lokalnim izborima u cijeloj BiH, te da će već iduće sedmice izmjene Prijedloga zakona o izborima u Mostaru biti upućene u parlamentarnu proceduru.

On je izrazio nadu da će do kraja iduće godine postići dogovor o izmjenama Izbornog zakona BiH, dodavši da drugi sporazum koji se tiče izmjena Izbornog zakona BiH obavezuje potpisnike da u roku od tri mjeseca započnu pregovore o Izbornom zakonu BiH, a u roku od šest mjeseci postignu dogovor, te da do kraja naredne godine bude usvojen u parlamentarnoj proceduri.

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović rekao je, kada je riječ o izmjenama Izbornog zakona BiH, da će se pokušati izbalansirati, etnički i građanski princip na kojima počiva Dejtonski mirovni sporazum, te presude Ustavnog suda po apelaciji Bože Ljubića i Željka Komšića, kao i presude Međunarodnog suda za ljudska prava u Strazburu, među kojima su presuda u predmetu “Sejdić i Finci”, “Pilav” i “Zornić”.

On je ocijenio da to neće biti lako, ali da je postavljen rok od godinu dana da se i to riješi.

Govoreći o dogovoru za Mostar, Izetbegović je rekao da je prihvaćen izborni model koji će proporcionalno pratiti broj glasača po izbornim jedinicama.

  • Sam dogovor je koncipiran tako da se Mostarom rukovodi zajedno. To znači mnogo blokada, usporavanja procesa, ali u ovom času je tako. Ne znam da li će ova generacija političara dočekati normalniji Statut, ali neka buduća hoće – izjavio je Izetbegović.

Na pitanje da li su ovim sporazumom precrtani Srbi u Mostaru, on je rekao da se Srbi dobili mnogo više, jer će, kako je rekao, biti “jezičak na vagi” i faktor koji će prevagnuti u pregovorima Hrvata i Bošnjaka.

On je naveo da je upravo zbog brojnih strahova već na prvoj sjednici Gradskog vijeća Mostara potrebno usvojiti novi Statut grada u kome će biti otklonjena mogućnost da jedan narod odlučuje bez drugog.

ŠeF Delegacije Evropske unije u BiH Johan Zatler rekao je da je Mostar dugo čekao na ovaj dogovor i zahvalio svima na saradnji da on bude postignut.

  • Održavanje slobodnih demokratskih izbora i lokalnih izbora u Gradu Mostaru je jedan od prvih prioriteta koje je Evropska komisija postavila među 14 ključnih kao zadaću domaćim vlastima – rekao je Satler.

On je naveo da EU pozdravlja ovaj dogovor, prije svega, o održavanju izbora u Mostaru nakon 12 godina.

  • Još važnije je da na ovaj način proces vraćamo u institucije tamo gdje i pripada, u Parlamentarnu skupštinu BiH, jer će delagati biti ti koji će odlučivati o prijedlogu, a dogovor je da se za 15 dana uputi u parlamentarnu proceduru – rekao je Satler.

On je naveo da EU pozdravlja opredjeljenje dvije stranke da nastave da rade na preostalim pitanjima koje treba da rješavaju, uključujući i eliminisanje diskriminacije iz Izbornog zakona BiH koji će svakom građaninu BiH omogućiti pravo da bira i bude biran.

Novi izborni model donosi i nova pravila po kojima će Mostarci birati Gradsko vijeće. Po tom modelu iz šest izbornih područja biraju se 22 vijećnika, na način da se iz većinski hrvatskih bira njih 13, a iz većinski bošnjačkih, devet. Preostalih 13 gradskih vijećnika bira se s gradske liste.

Što se tiče nacionalne zastupljenosti u Gradskom vijeću Mostara, taj dio pregovarači nisu dirali i ostaje da se u Vijeće bira najviše po 15 predstavnika jednog konstitutivnog naroda, a najmanje četiri, te jedan iz reda ostalih.

Statut Grada Mostara koji je nametnuo visoki predstavnik Pedi Ešdaun 2004. godine i njime ujedinio, do tada podijeljeni grad, izmijenjen je novim stranačkim sporazumom.

U sporazumu se navodi da istovremeno sa usvajanjem budžeta, Gradsko vijeće usvaja odluku o izvršenju budžeta grada. Novost je da će biti definisan supotpis za sve transakcije iz budžeta.

Garanat za provođenje potpisanih sporazuma su predstavnnici međunarodne zajednice.

Pregovori o Mostaru vođeni su pod pokroviteljstvom međunarodne zajednice, a na potpisivanju sporazuma su bili prisutni i ambasador SAD u BiH Erik Nelson, ambasador Velike Britanije Metju Fild, ambasador OEBS-a u BiH Ketlin Kavalec, te visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.

SRNA