PolitikaVirtual Magazin

SAD pažljivo prate političku krizu u BiH

SAD vrlo pažljivo prate političku krizu u BiH i imaju alatke koje mogu da upotrebe protiv nacionalističkih vođa koji zagovaraju podele u toj zemlji i koji hoće da je rascepaju, rekao je danas savetnik u Stejt departmentu Derek Čolet u intervjuu za AP.„Naš apel vođama u BiH je da se izdignu iznad sopstvenih interesa i pokušaju da razmišljaju o širim interesima svoje zemlje”, rekao je Čolet.„Ako vođe nastave put ka podelama, dezintegraciji, povlačenju iz centralnih institucija ima alatki koje imamo da kaznimo takvo ponašanje”, dodao je on pominjući moguće sankcije.

Čolet,koji je savetnik državnog sekretara SAD stigao je u BiH juče na tri dana sastanaka sa vodećim političkim vođama u vreme kada zemlja prolazi kroz najgoru političku krizu od kada je okončan troipogodišnji rat Dejtonskim mirovnim sporazumom 1995. godine, prenela je Beta.

Kako navodi AP Srbi se godinama zalažu za odvajanje svog entiteta od ostatka BiH, kao i da je njihov vođa Milorad Dodik, nedavno pojačao te napore obećanjem da će Republika Srpska do kraja novembra proglasiti formiranje sopstvene vojske i sudstva.

Dodik koji je sprski predstavnik u multietičkom predsedništvui BIH zapretio je da će preuzeti bosanske vojne barake u srpskom delu zemlje kada bude formirana bosansko srpska vojska, i da ukoliko Zapad pokuša da interveniše da će pozvati „prijatelje” bosanskih Srba za pomoć, prenosi AP.„Jako smo zabrinuti. Puno pažnje se u Vašingtonu pridaje situaciji ovde, ima puno zabrinutosti oko puta na kome je Bosna i strahovanja, prvi put u 26 godina je Dejtonski mirovni sporazum u svom najopasnijem trenutku”, rekao je Čolet.

Čolet je rekao međutim da SAD veruju da Bosna još nije „prešla tačku sa koje nema povratka”.

On je rekao da Vašington ostaje posvećen očuvanju mira i stabilnosti u BiH uprkos nedavnim izazovima Dejtonskom mirovnom sporazumu od strane nekih od njenih srpskih nacionalnih vođa. ;„I dalje verujemo da postoji šansa da se sve ovo zaustavi.. i ne veruju u to samo SAD već i naši partneri u Evropi”, rekao je on.

Rekao je da će biti potrebno raditi na jačanju bosanskih demokratskih institucija i na upućivanju zemlje ka cilju pristupanja Evropskoj uniji.„Ima mnogo teških odluka koje treba da se donesu ali SAD su posvećene da učine sve što mogu da spreče da se desi najgore i više od toga, da pokušamo da ostvarimo još bolji rezultat” tako što ćemo postaviti Bosnu „nazad na njen put ka njenoj evroatlantskoj destinaciji”, rekao je on.

Čolet se danas u Sarajevu sastao sa tri člana Predsedništva BiH ;Željkom Komšićem, Šefikom Džaferovićem i Miloradom Dodikom.

Republika Srpska nema plan o otcepljenju

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik razgovarao je danas u Sarajevu o situaciji u BiH sa savetnikom u američkom ministarstvu inostranih poslova Derekom Čoletom kome je preneo da Republika Srpska ostaje posvećena slovu Dejtonskog sporazuma i poštovanju Ustava.Sastanku u Sarajevu su prisustvovala sva tri člana predsedništva BiH.

Dodik je rekao da je Čoletu preneo da je Srpska privržena politici mira i da nije spremna za sprovođenje aktivnosti koje bi ugrozile mir, ali da su druga dva člana Predsedništva BiH, kako je rekao, uporno insistirala na mogućnostima sukoba i rata, prenela je Radio-televizija RS (RTRS) na svom portalu.

„Republika Srpska insistira da i drugi u BiH poštuju slovo Dejtonskog sporazuma, pa to očekujemo i od međunarodne zajednice i međunarodnog faktora koji je upleten u unutrašnje stvari BiH”, rekao je Dodik.

Dodik je rekao da je američkom zvaničniku preneo da Republika Srpska nema nijedan plan o otcepljenju i secesiji kao što neki pokušavaju da joj pripišu, ali da se u Srpskoj o tome priča, kao i u celoj BiH i regionu.

On je poručio da će Republika Srpska nastaviti da se političkim i pravnim sredstvima bori za sprovođenje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH.

Dodik je istakao da Republika Srpska uvažava spoljni suverenitet BiH i unutrašnji teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH koja je sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

„Mi poštujemo pravni okvir BiH, koji je predviđen Dejtonskim sporazumom, nastavićemo pravnu borbu za poštovanje Ustava”, poručio je Dodik.

Politika