Skupština Srpske raspravlja o „stranim agentima”
Skupština RS raspravlja o „stranim agentima”
Za privredna društva se traži određena transparentnost, a kod neprofitnih organizacija nema te obaveze
Poslanici o nevladinim organizacijama: Skupština RS (Foto Skupština RS)
Banjaluka – Zakon o nevladinim organizacijama (NVO) koji je Vlada RS utvrdila i dostavila Skupštini Republike Srpske s obrazloženjem da je ovu oblast potrebno transparentno urediti, uzburkao je duhove u zapadnim ambasadama i organizacijama civilnog društva. Vlasti Srpske, koje ovim zakonom nevladine organizacije definišu kao „agente stranog uticaja”, tvrde da je reč o zakonskoj podlozi za transparentniji rad. Skupština RS započela je raspravu o nacrtu ovog zakona, koji, da bi stupio na snagu, treba da bude usvojen naknadno u formi predloga.
„Ovaj zakonski akt precizira i traži dodatnu transparentnost neprofitnih organizacija. Mi imamo sivu zonu u smislu neprofitnih organizacija, gde se, na primer, za privredna društva traži određena transparentnost, a kod neprofitnih organizacija nema te obaveze”, rekao je poslanik Srđan Mazalica.
Karlovačka policija započela istragu o ljudskim kostima na deponiji
Tvrdi da predloženi akt nije restriktivan u smislu da će nekome biti zabranjena određena aktivnost i uverava da zakon samo uvodi dodatnu transparentnost.
S druge strane, Brajan Ageler, šef Misije OEBS-a u BiH, pisao je poslanicima republičkog parlamenta navodeći kako bi zahtev da organizacije civilnog društva budu upisane u poseban registar, kao i obaveza da budu označene na određen način, verovatno vodili „ka stigmatizaciji i zanemarivanju tih organizacija”.
„Taj zakon bi omogućio zabranu delovanja organizacija civilnog društva bez postojanja objektivnih i neophodnih kriterijuma. Na osnovu objektivnog čitanja, ovaj nacrt zakona je preterano neodređen i dvosmislen”, ocenio je u pismu Brajan Ageler.
SIPA proverava Šmita
Delegacija EU u Sarajevu i ambasada SAD u Sarajevu pozvali su vlasti u Srpskoj da povuku Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
„Prekomerne obaveze izveštavanja, uključujući pojačanu inspekcijsku kontrolu, odgovornost i novčane kazne, nametnuće ograničenja sposobnosti organizacija civilnog društva da slobodno deluju”, ocenili su u Delegaciji EU. U ambasadi SAD cene da će ovaj zakon „RS još više gurnuti u autokratiju”.
U Ministarstvu pravde, međutim, obrazlažu da je uočen problem nepostojanja javnosti rada neprofitnih organizacija, njihovog političkog delovanja, objavljivanja finansijskih izveštaja, koje finansiraju ili na drugi način pomažu strani subjekti.
„Cilj koji se želi postići donošenjem ovog nacrta jeste povećanje transparentnosti rada neprofitnih organizacija”, pojasnili su u ministarstvu. Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je ranije da će biti donet zakon o NVO, te istakao da to ovog puta neće moći da zaustave stranci, pa ni sama EU. Pre pet godina vlasti RS su odustale od donošenja ovog zakona zbog zahteva EU. Predlagači zakona tvrde da je njegov cilj kontrola redovnog poslovanja, sprečavanje zloupotreba i uvođenje godišnjeg inspekcijskog nadzora u nevladine organizacije. Predviđaju se i javnost rada, kontrola finansijskih tokova i poslovnih knjiga.
„Određeno je i da organizacije polugodišnje ili godišnje Ministarstvu pravde prikažu svoje finansijske tokove, to jest iznos koji im je doznačen, uz naznaku uplatioca, kao i način na koji su ta sredstva utrošena, ali se uvodi i mogućnost vanredne kontrole”, pojasnio je ministar pravde Miloš Bukejlović.
Politika M. Kremenović