PrivredaVirtual Magazin

Čeka nas novo poskupljenje svinjskog mesa (VIDEO)

Čeka nas novo poskupljenje svinjskog mesa (VIDEO)
Dok je u Evropskoj uniji, odakle je najviše uvozimo, svinjetina pojeftinila, na našem tržištu cijene svinjskog mesa, prema najavama proizvođača, u narednom periodu biće značajno više.
Kilogram svinjetine je trenutno oko 10 KM, tovne svinje prodaju se za 4,5 do pet KM po kilogramu, dok je cijena prasića oko 5,5 KM po kilogramu.

Manjak prasadi na tržištu uzrokovao je porast cijena. Godinama niska cijena prasadi dovela je do smanjenja broja prasilišta u Srpskoj, pa se najveći dio za tov uvozi.

  • Pretpostavke su da je posljednjih godinu dana, zbog relativno male cijene prasadi i visoke cijene hrane, došlo do značajnog smanjenja matičnog jata, odnosno krmača na tržištu Republike Srpske i BiH, ali moram da napomenem da je posljednjih godinu, godinu i po značajno porastao uvoz prasadi i u EU – kaže Slobodan Petrić, predsjednik UO proizvođača svinja Republike Srpske.

Prije pet godina domaći farmeri podmirivali su oko jedne trećine potreba našeg tržišta za svinjskim mesom, a danas tek oko 20 odsto. Udio domaćeg mesa u prodaji se i dalje smanjuje čemu je uzrok najviše prekomjeran uvoz i neodgovorna politika BiH kada je u pitanju zaštita domaće proizvodnje.

  • To je pogubnost totalne liberalizacije tržišta BiH kada je u pitanju poljoprivreda i prekomjerni uvoz je uzrokovao kontinuirano urušavanje stočarskog fonda kod nas i u Srpskoj i u cijeloj BiH – ističe Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske.

Cijena svinjetine kod nas u velikoj mjeri zavisi od kretanja na evropskom tržištu, tako da je nezahvalno predviđati koliko će meso koštati do kraja godine. Proizvođači su saglasni da pri ovakvim cijenama stočne hrane i energenata bez pomoći Vlade ne mogu poslovati pozitivno.

  • Da nije bilo intervencija Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva pitanje je šta bi bilo sa svinjogojstvom. Povećani ulazni troškovi, prije svega energenata, žitarica, odnosno stočne hrane, su ogromni, tako da prodajna cijena ide i dalje ispod praga rentabilnosti – kaže Darko Marković iz ZP komerc Vršani.

Vlada Republike Srpske izdvojila je ove godine 2,5 miliona KM iz Kompenzacionog fonda za vanredne podsticaje za tov svinja. Farmerima je isplaćeno prosječno 40 KM, a iz redovnih podsticaja očekuju još trideset KM po tovljeniku.

RTRS